Piąty raz dodatkowe emocje 17.07.2013r.
W całej historii drużyny seniorów MKS-u Debrzno dotąd czterokrotnie rozgrywane były spotkania barażowe i za każdym razem wzbudzały mnóstwo emocji zarówno na boisku, jak i trybunach.
Przygotowując się do meczu z Chrobrym Charbrowo przypomnijmy sobie, jak to było w przeszłości. Już pierwszy sezon istnienia klubu (1992/93) przyniósł taki dwumecz, pomiędzy mistrzami obydwu grup człuchowskiej klasy B, a więc Spółdzielcą Nadziejewo i MKS-em. Czerwono-niebiescy pierwsze zawody rozgrywali nad Debrzynką i wygrali 5:3, chociaż kibice przeżywali prawdziwą huśtawkę nastrojów. Przy prowadzeniu 2:0 nasz zespół stracił po czerwonej kartce Arkadiusza Lewenko, a goście zdobyli trzy gole z rzędu! Na szczęście debrznianie pozbierali się, strzelili kolejne trzy bramki i odnieśli ważne zwycięstwo. W rewanżu także było trudno. Szybko stracony gol, "czerwień" Ryszarda Koronowicza, potem zmarnowany przez gospodarzy karny i wreszcie "zwycięska porażka", bo tak należało określić końcowy wynik, który dawał awans do klasy A wówczas podopiecznym Tadeusza Nowickiego. Co ciekawe, istniejący wtedy OZPN Słupsk zadecydował po sezonie, że... i tak obydwa kluby zagrają na tym szczeblu. Najbardziej pamiętne (i jedyne zakończone niepowodzeniem) baraże to rywalizacja o miejsce w klasie okręgowej w lipcu 2003r., kiedy to MKS po wygranej u siebie 3:2 uległ na wyjeździe Stali Jezierzyce 0:3 i pierwszy raz w dziejach klubu opuścił tę ligę. W Debrznie czerwono-niebiescy nie wykorzystali szeregu znakomitych okazji na znacznie wyższą wygraną, a na domiar złego stracili swojego superstrzelca Andrzeja Korosia, który otrzymał czwartą w edycji 2002/2003 żółtą kartkę i był zmuszony pauzować w rewanżu. W nim wiele kontrowersji wzbudzał sposób sędziowania meczu przez arbitra Dawida Piaseckiego, który gwizdnął miejscowym trzy(!) rzuty karne, zamienione na bramki przez Jana Klepacza. Rok później, po zajęciu drugiej lokaty w klasie A, rywalem w dodatkowych konfrontacjach była Unia Korzybie, najsilniejszy z trzech możliwych do wylosowania teamów z okręgówki. MKS zagrał doskonałe zawody, na boisku unitów zwyciężając 3:1. Potem na własnym stadionie "emkaesiacy" prowadzili 2:0, jednak przyjezdni zdobyli trzy gole i byli bliscy czwartego, oznaczającego ich utrzymanie w V lidze. Skończyło się rezultatem 2:3 i awansem wywalczonym niemalże na "ostatnich" nogach. Wreszcie ostatnie baraże, te z 2006r., najspokojniejsze, bo obydwa spotkania z Granitem Kończewo czerwono-niebiescy wygrali wyraźnie (3:1 i 4:2). Aby jednak w ogóle do nich przystąpić futboliści z Debrzna musieli czekać na wyniki gier o IV ligę między Czarnymi Czarne i Wisłą Tczew. Odwieczni derbowi przeciwnicy debrznian okazali się lepsi, a zwycięskie trafienie zaliczyli w doliczonym czasie rewanżu! Utorowali tym samym naszemu klubowi drogę do spotkań z Granitem, a potem tę szansę od losu nasi zawodnicy przekuli w sukces. Po siedmiu latach mamy znowu baraże, a raczej baraż, bo przecież pierwszy raz o tym, która z ekip będzie skuteczniejsza, zadecyduje pojedynczy mecz. 37 piłkarzy MKS-u w przeszłości posmakowało emocji związanych z tymi dodatkowymi grami, z czego dziesięciu wpisało się na listę strzelców. Z obecnej kadry (tej na sezon 2012/2013) tylko Paweł Władyczak, Ireneusz Nowak, Grzegorz Dudek, Damian Litwiniuk, Andrzej Taras, Paweł Wegner, Robert Rutyna i Karol Gromowski mieli okazję uczestniczyć w tego typu meczach, natomiast jedynym, który wystąpił we wszystkich ośmiu spotkaniach był Sylwester Nylec. Poniżej historia baraży z udziałem MKS-u w pigułce, czyli lista potyczek i zdobywcy bramek dla czerwono-niebieskich.

1992/93

1. 30.05.1993r. MKS- Spółdzielca Nadziejewo 5:3 (2:3); Horoszkiewicz 2, Łepek, Lewenko, Zembrzycki
2. 06.06.1993r. Spółdzielca Nadziejewo- MKS 1:0 (1:0)

2002/2003