W piątej kolejce z KS Damnica 05.09.2013r.
8 września 2013r. o godz.16.00 w meczu klasy okręgowej seniorów MKS podejmie KS Damnica. To będzie piąta seria spotkań w edycji 2013/2014, a zatem po niedzielnej potyczce zawodnicy osiągną 1/3 dystansu rundy jesiennej.
Nad Debrzynkę zawita drużyna, która będzie dla nas stanowić sporą niewiadomą, ale to stwierdzenie można odnieść i w drugą stronę, ponieważ niezwykle rzadko dotąd obydwa kluby rywalizowały ze sobą. Premierowa potyczka miała miejsca w... Bytowie, ponad dwadzieścia (sic!) lat temu, w turnieju zespołów, które zwyciężyły w tzw. Pucharze Wiosny dla klasy B. Debrzneński team wygrał 2:0 po dwóch trafieniach Arkadiusza Lewenko, a debiut w klubie zaliczył Mirosław Kisełyczka, potem rekordzista pod względem liczby rozegranych gier wśród "emkaesiaków" (568). Po dwunastu latach przerwy ekipy zmierzyły się ponownie w sezonie 2005/2006 w lidze i lepsi okazali się damniczanie (4:0 i 1:1). Futbol w Damnicy największe sukcesy święcił na przełomie lat 80-tych i 90-tych ubiegłego stulecia, kiedy to Comindex (pod taką nazwą występowali piłkarze z tej miejscowości), zasilany graczami ze Słupska osiągnął szczebel trzecioligowy, a dodatkowo w sezonach 1988/89 i 1990/91 zdobywał Puchar Polski w okręgu. Potem nastały chude lata dla "kopanej" w tym klubie i na długo osiadł on w klasach niższych. W czasach współczesnych (liczonych od początku XXI wielu) KS trzeci raz rozgrywa zawody w klasie okręgowej. Najpierw był to wspomniany powyżej epizod w kampanii 2005/2006 zakończony błyskawiczną degradacją po zajęciu ostatniej lokaty. Na drugi awans czekano do wiosny 2012r., gdy najbliższy rywal MKS-u wygrał zmagania w I grupie klasy A i wespół z Rowokołem Smołdzino wrócił do okręgówki. Edycja 2012/2013 to dwunaste miejsce, spokojne utrzymanie w lidze i... jednocześnie nieco dziwny bilans, będący małym ostrzeżeniem dla debrznian. Otóż KS Damnica więcej punktów (18) uzyskał grając "w gościach", niż na własnym stadionie (15), Zaledwie trzy razy ta ekipa wygrywała u siebie, poza domem zaś sześciokrotnie. To już jednak historia, obecną rundę KS zaczął nieszczególnie, notując wysokie porażki w Ustce i Czarnem oraz remis na swoim terenie ze Stalą Jezierzyce. W minioną środę w zaległej potyczce pokonał Swe Pol Link Bruskowo Wielkie 1:0, a gola strzelił Kamil Wójcik, jedyny zawodnik, który w tym sezonie trafiał do siatki przeciwników. Trener Paweł Władyczak ma znowu spory wybór, jeśli chodzi o kadrę meczową mimo, iż występy kilku osób są wykluczone lub zagrożone. Do tego grona należy zaliczyć kontuzjowanych Wojciecha Tarasa, Michała Pacholika i Krzysztofa Dudzica, pracującego w niedzielę Łukasza Płóciennika oraz Bartłomieja Rutynę (problemy wychowawcze). Cel dla czerwono-niebieskich jest oczywisty: trzy punkty. Byłoby znakomicie wrócić na właściwe tory po dwóch przegranych ze Startem i Skotawią, a więc ściskajmy kciuki za MKS!

Dotychczasowe spotkania debrznian z damniczanami:

1. 04.07.1993r. MKS- LZS Damnica 2:0 (0:0); Lewenko 2; (boisko w Bytowie, turniej towarzyski)
2. 24.08.2005r. ZS Damnica- MKS 4:0 (1:0); (klasa okręgowa)
3. 02.04.2006r. MKS- ZS Damnica 1:1 (0:1); Binkiewicz (klasa okręgowa)

Łącznie: 3 mecze, 1 zwycięstwo MKS-u, 1 remis, 1 wygrana zespołu z Damnicy, bramki 5-3 na korzyść rywali