Modernizacja stadionu? TAK! 05.11.2013r.
Kiedy 1 października uroczyście otwierano miejskiego "Orlika" przy stadionie jednym z życzeń wypowiedzianych przez przedstawiciela środowiska sportowego, dziękującego wszystkim osobom, które doprowadziły do szczęśliwego finiszu tamtą inwestycję, było to, aby w podobnym gronie spotkać się za jakiś czas kilkadziesiąt metrów dalej i świętować oddanie do użytku wyremontowanego obiektu, na którym od wielu lat rozgrywają mecze piłkarze debrzneńscy, najpierw Żagla, a od ponad dwóch dekad MKS-u.
Nikt wtedy nie przypuszczał, iż coś, o czym marzą od dawna zawodnicy nabierze realnych kształtów tak szybko. Światełko w tunelu rozbłysło 10 października, potem było jeszcze jedno spotkanie w tej sprawie, następnie 24 października przychylna decyzja Rady Miejskiej i... startujemy! Tak, to nie żart, w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta i Gminy Debrzno 31 października pojawiła się informacja o ogłoszeniu przetargu na przebudowę stadionu MKS-u wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia. Co konkretnie mają objąć prace? Wymianę nawierzchni trawiastej boiska głównego, przebudowę trybun i ogrodzenia dzielącego je od boiska (po stronie wschodniej w sektorze kibiców gospodarzy zainstalowane zostaną 303 krzesełka, a po stronie zachodniej, w tzw. "klatce" dla kibiców gości 76 siedzisk), wykonanie nawierzchni dróg i chodników, wykonanie schodów łączących zejście z budynku socjalnego w kierunku "Orlika", budowę instalacji nawadniającej z wyposażeniem w zraszacze, budowę sieci drenarskiej pod płytą boiska, budowę oświetlenia zewnętrznego wraz z oświetleniem istniejących schodów łączących osiedle "Na Wzgórzu" ze stadionem, wyposażenie boiska w niezbędny osprzęt (piłkochwyty, bramki, boksy dla rezerwowych, boks dla opieki medycznej) wg norm FIFA oraz zagospodarowanie terenów zielonych. Otwarcie kopert z ofertami, które mamy nadzieję nadejdą na przetarg, nastąpi 15 listopada i jeśli wszystko przebiegnie po myśli inwestora zakończenie prac planowane jest na 30 czerwca 2014r. Warto w tym miejscu przypomnieć, że to kolejny, bez wątpienia najważniejszy i najbardziej oczekiwany krok, aby obiekt zyskał należny mu wygląd. Wcześniej, w 2008r. wymieniono ogrodzenie płyty boiska, trzy lata później powstał niezwykle potrzebny budynek socjalny, do tego doszedł kilka tygodni temu równie istotny "Orlik". 12 grudnia 2012r. na naszej witrynie internetowej informowaliśmy o tym, że ma zostać sporządzona całościowa dokumentacja techniczna modernizacji stadionu. Wykonała ją parę miesięcy potem firma AP Studio7 Piotra Adamowskiego z Człuchowa, konsultując w fazie przygotowawczej niektóre zapisy z użytkownikiem obiektu. Tak naprawdę, niewiele wówczas było przesłanek, iż powstały dokument zostanie tak prędko wykorzystany, ale rzeczywistość na dziś jest bardzo korzystna i daje wielką nadzieję, że tak się stanie. Teraz trzeba trzymać kciuki za powodzenie przetargu, jego bezkolizyjne rozstrzygniecie, a wtedy pozostanie nam śledzić dalszy rozwój sytuacji, tzn. przebieg robót. Dodać należy, że MKS we wrześniu 2013r. wystartował w konkursie o pozyskanie środków finansowych ogłoszonym przez Lokalną Grupę Rybacką Pojezierze Krajeńskie, aplikując o przebudowę trybun, jednak projekt nie zyskał uznania komisji i nie został zakwalifikowany do dofinansowania. Dalszym krokiem było zatem złożenie w porozumieniu z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki wniosku do Pana Burmistrza Mirosława Buraka o ujęcie w planie budżetowym gminy na rok 2014 remontu stadionu (murawy i trybun). Co było dalej napisaliśmy na wstępie niniejszego materiału. Na klawiaturę ciśnie się nieodparcie tylko jedno słowo: RADOŚĆ! I dodatkowo: DZIĘKUJEMY ZA PRZYCHYLNOŚĆ! Naturalnie ważna w tym wszystkim z punktu widzenia klubu jest kwestia, gdzie będą rozgrywali mecze w roli gospodarza czerwono-niebiescy wiosną przyszłego roku. Czeka nas przecież łącznie piętnaście takich spotkań w trzech kategoriach wiekowych. Wstępne przymiarki zostały już poczynione, ale całość wymaga jeszcze wielu ustaleń i jak tylko sprawa będzie dopięta na ostatni guzik ogłosimy to oczywiście oficjalnie na www.mksdebrzno.pl.