Niebezpieczny precedens 07.06.2006r.
Nie brakuje emocji na finiszu rozgrywek w podokręgu słupskim. Wprawdzie zapadły już rozstrzygnięcia w czołówce klasy okręgowej, jednak nadal niewiele wiadomo w kwestii spadku. Gdy spojrzymy na aktualną tabelę, nieuchronna wydaje się być degradacja do klasy A ZS Damnica. Czy na pewno?
Otóż w meczu 28 kolejki, 28 maja rozegranym w Damnie Polonez Bobrowniki pokonał Damnicę 6:2. To spotkanie zostanie zapamiętane z co najmniej dwóch powodów. Arbiter podyktował w tym derbowym meczu aż 4 (!) rzuty karne i ich wykonawcy za każdym razem trafiali do siatki. Drugi powód jest znacznie ważniejszy: kierownik drużyny Poloneza około 88 minuty przeprowadził zmianę i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że była to już piąta zmiana w jego ekipie.
Regulamin rozgrywek jest w tym względzie precyzyjny: wolno dokonać 4 zmian w spotkaniu seniorów, pięciu wśród juniorów starszych i siedmiu w juniorach młodszych. Co postanowiła komisja gier działająca przy podokręgu słupskim? Podjęła kuriozalną decyzję o utrzymaniu rezultatu z boiska uznając, że owa piąta zmiana nie miała wpływu na końcowy wynik. Argumentacja zaiste zdumiewająca, bo od razu nasuwa się pytanie: po co w takim razie tworzy się regulamin rozgrywek. Utrzymanie wyniku meczu Polonez - ZS 6:2 w mocy to stworzenie niebezpiecznego precedensu i podstawa do obrony dla kolejnych klubów, które naruszą w identyczny sposób regulamin. My jedynie chcielibyśmy przypomnieć w tym miejscu dwa znane podobne przypadki z przeszłości z polskich boisk. Jesienią 1996 roku w meczu II ligi Ceramika Opoczno - Pomezania Malbork (0:0) goście dokonali 4 zmian zamiast dopuszczalnych trzech. Pół roku (!) potrzebował Wydział Gier PZPN, by wreszcie uznać, że należy się walkower Ceramice. Z kolei w sezonie 2000/2001 w IV lidze wielkopolskiej na wiosnę w Jastrowiu zmierzyły się w prestiżowych derby powiatu złotowskiego Polonia ze Spartą Złotów. Nie mający już wtedy praktycznie szans na utrzymanie w lidze gospodarze niespodziewanie pokonali Spartę 2:0. Po meczu okazało się, że jastrowianie przeprowadzili 5 zmian, za co oczywiście Wielkopolski ZPN ukarał ich walkowerem. Do dziś zresztą tak naprawdę nie wiadomo, czy ta piąta zmiana nie została przeprowadzona celowo...
Czy ZS Damnica będzie odwoływał się od mocno kontrowersyjnego postanowienia komisji gier? Jeśli to zrobi, dla jasności sytuacji ostateczna decyzja w sprawie weryfikacji feralnego meczu z Polonezem powinna być znana przed najbliższą sobotą.