Zwycięstwo w okrojonej obsadzie, Stalka i B. Rutyna ze statuetkami 28.07.2014r.
Piłkarze MKS-u siódmy raz wygrali organizowany rokrocznie nad Debrzynką letni przedsezonowy turniej. Czerwono-niebiescy odnieśli dwie przekonywające wiktorie i zgarnęli okazałe, główne trofeum, będąc w przekroju całej rywalizacji faktycznie najlepszą ekipą. Niestety, impreza przypominała nieco tę z 2011r., gdy wystartowały tylko trzy teamy, zamiast zwyczajowo przyjętych czterech.

W tym roku kompletnie zawiodła Polonia Jastrowie. Zdegustowany trener Ryszard Ludewicz niecałą godzinę przed pierwszym gwizdkiem poinformował w rozmowie telefonicznej, iż na zbiórkę na wyjazd zgłosiło się ledwie dziewięciu jego podopiecznych i naturalnie sens udziału w zawodach był żaden. Szkoda, bo z pewnością piłkarsko Puchar Lata na tym stracił. Wobec absencji Polonii zadecydowano o wydłużeniu meczów do 60 minut (a nie jak planowaliśmy czterdzieści), dzięki czemu i tak drużyny spędziły po dwie godziny na murawie.

W pierwszej konfrontacji team Pawła Władyczaka poradził sobie z Iskrą Krajenka 4:1. Spadkowicz z pilskiej okręgówki dobrze rozpoczął tę potyczkę, bo już w 7. minucie Kamil Kuliński po składnej akcji zespołu pokonał Sławomira Słonkę. Z biegiem czasu wzrastała przewaga emkaesiaków, co w I połowie przyniosło wyrównującego gola autorstwa Bartłomieja Rutyny, który uderzył w długi róg po precyzyjnym podaniu Sebastiana Stalki. Po zmianie stron dominacja debrznian była jeszcze wyraźniejsza, co znalazło odzwierciedlenie w rezultacie. W 37 min. do siatki trafił Patryk Klejdysz, który wykorzystał ładne zgranie futbolówki głową przez Łukasza Płóciennika po wrzutce Stalki. W 40 min. świetne okazje mieli B. Rutyna i P. Klejdysz, jednak tym razem Dawid Ratajczyk, golkiper Iskry nie dał się zaskoczyć. Mecz rozstrzygnął w 48 min. Grzegorz Dudek, strzelając nie do obrony od poprzeczki po zagraniu Władyczaka. Na 4:1 podwyższył ponadto Szymon Malmon, bez problemu wykorzystując karnego podyktowanego za faul Patryka Gryki na Przemysławie Szczubiale.

W drugim spotkaniu, pomiędzy juniorami Bałtyku Gdynia a Iskrą długo zanosiło się na bezbramkowy remis. Gdy w 53 min. Rafał Cichoń dał prowadzenie ekipie z Krajenki rozgorzała walka na dobre. W jej efekcie gdynianie w 60 sekund odwrócili losy meczu i po golach Przemysława Ronkowskiego i Dominika Klechy w 57 i 58 min. wygrali 2:1. W tej sytuacji o triumfie w turnieju przesądzić miała potyczka gospodarzy z Bałtykiem. Na koniec premierowego kwadransa boju o pierwszą lokatę solowym rajdem popisał się Michał Kawczak i płaskim uderzeniem z lewej nogi zdobył ważną, otwierającą wynik bramkę. Gdynianie byli bliscy szczęścia w 27 min., kiedy piłka trafiła po strzale jednego z nich w poprzeczkę. Ripostował B. Rutyna, który znalazł się w znakomitej pozycji w 28 min. po podaniu Władyczaka. Gola jednak nie było, lecz w II połowie "Rutyniarz" szybko, bo w 33 min. i tak wpisał się na listę strzelców. Dośrodkowywał P. Klejdysz, mądrze zachował się Płóciennik i młodemu napastnikowi nie pozostało nic innego jak kopnąć do celu. Dwubramkowa przewaga uśpiła debrzneński team, co skrzętnie wykorzystali przyjezdni. W 39 min. Michał Siwak i w 47 min. Klecha poradzili sobie z naszą defensywą i zrobiło się 2:2. MKS odzyskał wigor i w 51 min. ponownie prowadziliśmy, gdy Dudek z dużym spokojem skorzystał z podania Stalki i wygrał starcie z bramkarzem.

Zwycięstwo w meczu i zarazem całej imprezie przypieczętował B. Rutyna w ostatniej minucie, zapewniając sobie jednocześnie tytuł króla snajperów z trzema golami. To zresztą wyjątkowy przypadek w dziejach Pucharu Lata, aby drugi raz ten sam piłkarz okazał się najlepszy w tej klasyfikacji, w dodatku rok po roku. Z golkiperów wyróżniono Ratajczyka z Iskry, a MVP zawodów wybrano Stalkę. Turniej udany dla zespołu Władyczaka, w bilansie dwie wygrane, osiem zdobytych bramek i momentami gra, która mogła przypaść do gustu. Kolejny etap przygotowań do ligi zaliczony, z pozytywnym skutkiem.

Warto wspomnieć, iż jednym z trzech arbitrów, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem niedzielnych zawodów był Marek Grochowski z Piły, który przybył do Debrzna po wieloletniej przerwie. Wcześniej sędziował bowiem mistrzowskie spotkania MKS-u w latach... 1995-1999, a więc w okresie, gdy nasi futboliści występowali na boiskach północnej części Wielkopolski.

Dziękujemy za pomoc przy organizacji imprezy Jerzemu Pelowskiemu, Damianowi Klejdyszowi i Jackowi Kowalskiemu. Przypomnijmy, że całość odbywała się w ramach realizacji przez klub zadania publicznego pod nazwą "Aktywni sportowo bez względu na wiek-Debrzno 2014" dofinansowanego przez Miasto i Gminę Debrzno.