Letnie remanenty 08.10.2009r.
Runda jesienna w pełni, zawodnicy ostro rywalizują o jak najwyższe lokaty po tej części sezonu. My wracamy na moment do letniego okienka transferowego, którego podsumowanie obiecaliśmy onegdaj sympatykom MKS-u na naszej stronie internetowej.
W kadrze zespołu seniorskiego zaszło w tym okresie kilka istotnych zmian. Przede wszystkim wypożyczony wcześniej do Korala Dębnica Rafał Tarczyluk został definitywnie transferowany do klubu spod Człuchowa. "Borsuk" wiosną 2009r. znakomicie wprowadził się do IV-ligowej drużyny i występował regularnie w podstawowym składzie. Obecnie jest z tym dużo gorzej. Rafał wyszedł dwukrotnie w I zestawieniu, pozostałe spotkania spędzając głównie na ławce rezerwowych. Do Czarnych Czarne, obecnego beniaminka IV-ligowego szczebla zostali wypożyczeni na jesień dwaj debrznianie: Patryk Klejdysz i Piotr Staniol. Obaj młodzi piłkarze otrzymali szansę zaprezentowania się na wyższym szczeblu rozgrywkowym, ale rzeczywistość w połowie rundy jest raczej... taka sobie. Staniol ani nie gra, ani nawet nie trenuje już z ekipą czarneńską, choć na początku nowej edycji był widziany przez trenera Jerzego Maracha w I składzie. "Mysza" zdobył gola w prestiżowym meczu derbowym z Koralem Dębnica i... tyle. Z kolei Klejdysz też nie pograł w IV lidze zbyt wiele, a jedyne 90 minut zaliczył w ekipie juniorskiej "Czarnych", w potyczce z... MKS-em. Wiele wskazuje na to, że przygoda z klubem z Czarnego obydwu zawodników zakończy się 31 grudnia i od stycznia będą do dyspozycji trenera czerwono-niebieskich Mirosława Kisełyczki. Oby tak się stało, bo zarówno Patryk, jak i Piotr mają "papiery na granie" i przy odpowiednim podejściu ich samych powinni odnaleźć się w obecnym zespole debrzneńskim. Na tę chwilę, z różnych przyczyn nie są zgłoszeni do ligi będący w kadrze seniorów MKS-u w edycji 2008/2009 Leszek Beger, Bartłomiej Grochowina, Daniel Janusz, Tomasz Kowalczyk, Arkadiusz Lewenko, Jarosław Małys, Marcin Marzec, Ireneusz Nowak, Sylwester Nylec i Paweł Zblewski. Do ligi uprawniono Piotra Grzechnika, sporo grającego w poprzednim sezonie, jednak zawodnika na "teraz" nie ma w drużynie i nie ma także w Debrznie.
Oprócz strat odnotowaliśmy na szczęście również zyski w kadrze. Z Piasta Człuchów na mocy transferu definitywnego pozyskany został Bartłomiej Janiak, grający w Człuchowie wiosną, a poprzednio w Juve Uniechów. W ekipie pojawił się również inny były piłkarz Piasta Wojciech Cabaj, jednak na skutek problemów zdrowotnych jeszcze nie zadebiutował w meczu ligowym. Wojtek trenuje z zespołem i w bliższej lub dalszej przyszłości powinien zaliczyć w MKS-ie spotkania o punkty. Po kilku miesiącach pauzy pojawił się w drużynie Michał Drapała, kilka dni temu dołączył także Alan Nalepa. Po sezonie 2008/2009, w którym skupił się na grze w drużynie juniorów starszych, bez kompleksów radzi sobie w I zespole Krzysztof Dudzic. W kadrze jest Łukasz Seryca, który wznowił boiskowe występy po trzyletniej przerwie. Jak widać w minionych tygodniach nastąpiła całkiem spora rotacja w I drużynie MKS-u, a przecież to nie koniec. Bodaj najważniejszą i dość niespodziewaną roszadą było objęcie funkcji szkoleniowca seniorów po drugiej kolejce ligowej przez Mirosława Kisełyczkę, który zmienił Grzegorza Apryasa.
Nowy sezon to tradycyjnie spore zmiany w zespołach juniorskich. Kilku zawodników zakończyło grę w ekipach młodzieżowych ze względu na przekroczenie limitu wieku, w klubie pojawili się na ich miejsce młodsi koledzy. MKS zgłosił do ligi 16 debiutantów. Większość z nich ma za sobą grę w turniejach szkolnych i rozgrywkach "Salosu". Z grupy nowicjuszy zagrali w tym sezonie w czerwono-niebieskich barwach Mariusz Góra, Dawid Górnowicz, Patryk Jaworski, Konrad Kocjan, Szymon Malmon, Mariusz Manecki, Łukasz Szarek, Krystian Szostek, Michał Walkiewicz i Robert Wysocki. W lidze nie wystąpili natomiast do tej pory Michał Blumel, Łukasz Chomiuk, Patryk Wons, Rafał Wysocki oraz wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Debrznie Mateusz Janusz i Marcin Szymaniak.