Ostateczne rozstrzygnięcia i co dalej? 29.06.2010r.
W minioną sobotę rozwiane zostały ostatnie wątpliwości w grupie pomorskiej IV ligi. Uwaga kibiców w regionie słupskim skupiona była przede wszystkim na spotkaniu w Dębnicy, gdzie tamtejszy Koral rywalizował z Murkamem Przodkowo. Zwycięstwo gospodarzy zapewniało im pozostanie w tej klasie rozgrywkowej.
Stało się inaczej - przodkowianie pokonali Korala 2:0, co oznaczało nie tylko degradację dębniczan, ale także pociągnęło za sobą spadek z klasy okręgowej Piasta Człuchów (po raz pierwszy od ponad 20 lat) oraz Iskry Dretyń i Dębu Kusowo z klasy A. Wiemy już zatem z jakimi klubami będzie grał w okręgówce nasz MKS od sierpnia. Będą to drużyny, które występowały w tej lidze w sezonie 2009/2010 i zajęły miejsca od trzeciego do dziesiątego, a więc Pogoń Lębork, Anioły Garczegorze, Bytovia II Bytów, Polonez Bobrowniki, Chrobry Charbrowo, Diament Trzebielino, Urania Udorpie i Sparta Sycewice. Ponadto zagra tutaj dwóch spadkowiczów, czyli Czarni Czarne i Koral, a także trzech beniaminków: Gryf 95 II Słupsk, Swe Pol Link Bruskowo Wielkie i Skotawia Dębnica Kaszubska. Wracamy do powiatowych derbów z Czarnymi (po czterech sezonach przerwy) i Koralem (po dwóch latach), pierwszy raz w historii zagramy z Aniołami Garczegorze i rezerwowymi ekipami Gryfa i Bytovii. Pozostali rywale są znani kibicom w Debrznie, choć chyba najsłabiej pamiętany jest Diament Trzebielino, z którym to klubem debrznianie zmierzyli się w rozgrywkach mistrzowskich po raz ostatni w edycji... 1994/95, czyli z górą piętnaście lat temu. Nie jest na tę chwilę znany podział obydwu grup klasy A, ale należy się spodziewać, że w jednej z nich (tej, z której awansował MKS) znajdzie się aż sześć drużyn z powiatu człuchowskiego. Do Sokoła Wyczechy dołączy dwóch nowicjuszy (Drzewiarz Rzeczenica i Koral II Dębnica), a ponadto aż trzech spadkowiczów: wspomniany Piast, a wraz z człuchowianami Brda Przechlewo (degradacja w dwa lata z IV ligi do klasy A, powrót na ten szczebel po szesnastu latach gry wyżej) i Granit Koczała. Poza wymienionymi klubami prawo gry w "Serie A" mają: Echo Biesowice (czwarty zdegradowany z okręgówki zespół), czterech pozostałych beniaminków (Barton Barcino, Unia Korzybie, Dolina Gałąźnia Wielka i Błękitni Główczyce), jak również inne ekipy, które utrzymały się w tej klasie, czyli Leśnik Cewice, KS Damnica, Rowokół Smołdzino, LKS Łebunia, Wybrzeże Objazda, Granit Kończewo, Jantaria/Orkan Pobłocie, Orkan Gostkowo, Garbarnia Kępice, Myśliwiec Tuchomie, GKS Kołczygłowy, Start Miastko, Kaszubia Studzienice. Przykry los degradacji do klasy B z grupy I spotkał Dąb, Stal Jezierzyce i Start Łeba, czyli zespoły niegdyś grające w... okręgówce. Nadmienić warto, że łebianie wycofali się z rozgrywek już po rundzie jesiennej. Z kolei z grupy "debrzneńskiej" spadła Iskra Dretyń (jeszcze rok temu w klasie okręgowej), Victoria Dąbrówka i Lipniczanka Lipnica. Naturalnie ustalenia, o których piszemy w tym miejscu mogą ulec drobnym korektom, związanym chociażby z procesem licencyjnym. Terminarze na nowy sezon mają być znane w ciągu najbliższych kilkunastu dni.