Givova Junior Cup dla MKS Debrzno! 13.02.2012r.
Bardzo miłą niespodziankę sprawili juniorzy młodsi MKS-u (roczniki 1996 i 1997) zwyciężając w dorocznym turnieju halowej piłki nożnej "GIVOVA JUNIOR CUP" zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Tuchomiu i działaczy "Myśliwca".
Czterodniowa impreza, której zwieńczeniem była niedzielna rywalizacja z udziałem debiutujących w niej czerwono-niebieskich odbywała się w szkolnej sali w podbytowskiej miejscowości. Podopieczni Sławomira Słonki znakomicie wypadli w tych zawodach, będąc zdecydowanie najskuteczniejszą ekipą i zasłużenie sięgając po pierwsze miejsce. Zmieniła się nieco obsada turnieju w porównaniu z tym, o czym pisaliśmy przed dwoma tygodniami. Do Tuchomia nie przyjechali młodzi futboliści Jantara Ustka i GTS Czarna Dąbrówka. Zastąpiła ich druga drużyna gospodarzy oraz Lipniczanka Lipnica. MKS zaczął od potyczki z Unią Korzybie. Wygraliśmy wysoko 8:2, ale jako pierwsi zdobyli bramkę rywale, gdy zagapił się Krzysztof Szawarniak i z bliska jeden z korzybian sprytnie dołożył nogę. Potem "Szuwarek" szybko zrehabilitował się, w krótkim odstępie czasowym dwa razy pakując piłkę do siatki. Mecz bez większych wrażeń, debrznianie wyraźnie górowali nad zawodnikami Unii, zdobywając sukcesywnie kolejne trafienia za sprawą Jakuba Dypolta (2), Bartłomieja Rutyny, Krystiana Ryhanycza, Bartosza Mazura i Kacpra Dynkowskiego. Podobnie było w drugim meczu grupowym, z Lipniczanką Lipnica. W pierwszej części (grano 2 razy 9 minut) dwa razy na listę strzelców wpisał się kapitan zespołu Ryhanycz, swoje dołożyli też Rutyna i Szawarniak. 4:0 dla MKS-u. Po zmianie stron bardziej wyrównana gra, trener Słonka dał więcej pograć zmiennikom. Lipniczanie zdobyli wówczas honorową bramkę po błędzie przy wyprowadzaniu futbolówki popełnionym przez Michała Biszczanika. Po tej wygranej wiadomo już było, że awans do półfinału został zapewniony. O końcowej kolejności w grupie B zadecydowała konfrontacja z Myśliwcem II Tuchomie. Do pierwszej pozycji wystarczał nam remis. Miejscowi po 9 minutach wygrywali 1:0, ale kiedy dwa gole szybko po przerwie strzelił Rutyna mogło się zdawać, że kontrolujemy mecz. W zaciętej, emocjonującej końcówce tuchomianie najpierw jednak wyrównali, a na niespełna minutę przed końcową syreną uzyskali zwycięską bramkę. Zatem MKS wszedł do najlepszej czwórki z drugiego miejsca. W grupie A toczyła się ciekawsza, zażarta wręcz rywalizacja o półfinał. Pechowo stracili tę szansę prowadzeni przez Sebastiana Stalkę zawodnicy Piasta Człuchów, remisując po dramatycznym, pełnym gorących spięć boju ze Startem Miastko 3:3. Pierwszą lokatę zajęli dobrze prezentujący się Czarni Czarne i to z tą drużyną przyszło nam zmierzyć się w spotkaniu o finał. Piłkarze znad Debrzynki nie zmarnowali ogromnej okazji na odegranie czołowej roli w turnieju i pokonali derbowych rywali 3:0. Wszystkie gole padły w II połowie. Rozpoczął Szawarniak posyłając futbolówkę do siatki w dużym zamieszaniu, a dzieła dokończyli Rutyna i ponownie Szawarniak, dwukrotnie wzorowo finalizując kontry MKS-u. Finał, a w nim starcie ze Startem Miastko, który uporał się z drugim zespołem Myśliwca 3:2. Po kilku minutach równej gry Dypolt po błędzie miasteckiej defensywy zdobył bardzo cennego, otwierającego wynik gola. Za moment potężnie przymierzył w "okienko" z lewej nogi Rutyna i od tej pory znacznie łatwiej i swobodniej grało się czerwono-niebieskim. Drugie 9 minut przyniosło jeszcze trzy wybuchy radości w debrzneńskim obozie (Rutyna, Ryhanycz i Szawarniak)! Po wygranej 5:1 mogliśmy obserwować spontaniczny taniec w kółeczku całej ekipy i trenera. Brawo! W trakcie uroczystości podsumowania ponad ośmiogodzinnej imprezy wręczono puchary, medale i nagrody rzeczowe. Okazałe trofeum za I miejsce z rąk fundatora, p.o. Prezesa Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Andrzeja Szczepańskiego (któremu towarzyszyli inni zaproszeni goście, m.in. starosta bytowski Jacek Żmuda-Trzebiatowski i przedstawiciel Rady Gminy Tuchomie Wiesław Bezhubka) odebrał w imieniu zespołu Ryhanycz. Z kolei Rutyna okazał się najskuteczniejszym uczestnikiem zawodów (7 goli). Wyróżniono też najlepszego bramkarza (Arkadiusz Borowski z Myśliwca II) i najlepszego zawodnika (Adrian Zych z Czarnych). Turniej bardzo udany i ten osąd prezentujemy wcale nie dlatego, że to nasz zespół wracał do domu w najlepszym nastroju, zgarniając pierwszą lokatę. Trzeba bowiem podkreślić wysiłek organizacyjny animatorów przedsięwzięcia, gdyż "Givova Junior Cup" to impreza czterodniowa, przy której pracuje wiele osób, na czele z Tomaszem Grubą. Mogliśmy np. obserwować nie tylko same zmagania piłkarzy, ale również chociażby dwa pokazy break dance zaprezentowane przez grupę tancerzy. Warto było więc jechać do Tuchomia, a że "przy okazji" MKS odniósł sukces sportowy to zadowolenie jest tym większe. Oby to była zachęta do jeszcze lepszej pracy treningowej młodych piłkarzy na co dzień.