W czerwcu stadiony na kłódkę? 09.03.2012r.
Zadziwiające informacje nadchodzą z futbolowej centrali. Dowiadujemy się otóż, że Komenda Główna Policji nakazała wojewódzkim związkom piłki nożnej zakończenie sezonu we wszystkich klasach rozgrywkowych do 26 maja! Skąd takie pomysły?
Najkrócej rzecz ujmując chodzi oczywiście o mistrzostwa Europy, które rozpoczną się w kraju nad Wisłą 8 czerwca. Wniosek jest taki, iż służby mundurowe, mocno (co zrozumiałe) szykujące się do zabezpieczenia Euro 2012, chcą mieć święty spokój z wszelką inną piłkarską aktywnością w tym okresie. Doceniając wagę historycznego wydarzenia i wszystkich uwarunkowań z nim związanych zadajemy w istocie proste pytanie: cóż wspólnego z organizacją mistrzostw ma np. mecz ostatniej kolejki słupskiej klasy A seniorów Lipniczanka Lipnica - MKS Debrzno zaplanowany na 3 czerwca 2012r. o godz. 16.00? Pomorski ZPN postanowił już w zaistniałej sytuacji przyspieszyć zakończenie rozgrywek w IV lidze, co wiąże się z dwukrotnym graniem w środku tygodnia. Nie ma jeszcze decyzji co do klasy okręgowej, A i B, ale zakładając, że związek zastosuje się do żądań KGP i naszych piłkarzy czekałyby zmiany w terminarzu. Najrozsądniejsze byłoby wykorzystanie jednego z dwóch świąt majowych (1 lub 3 maja), albo w ostateczności wyjście na boisko w Wielką Sobotę 7 kwietnia. Co z meczami młodzieży? W podokręgu słupskim te ligi mają finiszować w weekend 9/10 czerwca. Granie w dni powszednie to przecież najczęściej zwolnienia ze szkół i inne problemy natury logistycznej... Cóż, pozostaje nam czekać na konkretne postanowienia, bo jakie wyjście mają kluby? Na marginesie całej sprawy nasuwa się jeszcze taka refleksja: wychodzi na to, że w czerwcu w Polsce nie będzie można grać w ogóle w piłkę nożną poza arenami mistrzostw... Futbol futbolem, a koncerty, festyny, imprezy o charakterze kulturalnym? To przecież też potencjalne zagrożenie, czyż nie? Nie dajmy się zwariować...