Niezastąpieni18.03.2015r.
"Klub 2700" to nazwa popularnej niegdyś klasyfikacji prowadzonej przez tygodnik "Piłka Nożna", skupiającej tych piłkarzy, którzy w danym sezonie ekstraklasy rozegrali komplet 30 meczów (naturalnie przy 16-drużynowej lidze), a więc przebywali na murawie właśnie 2700 minut. Istniał nawet zwyczaj symbolicznego wyróżniania zawodników-członków tego elitarnego bądź co bądź grona, bo przecież wcale nie tak bezproblemowe było dostąpienie zaszczytu znalezienia się w tej grupie.

Przenosząc tamtą tradycję na rozgrywki naszej słupskiej klasy okręgowej spróbowaliśmy u progu wiosny zanalizować jak to wygląda po rundzie jesiennej edycji 2014/2015. Innymi słowy, jacy futboliści mają ciągle choćby teoretyczną szansę na to, aby być w swoich zespołach niezastąpionymi. Na półmetku oznacza to zaliczenie 1350 minut, czyli pełnych 15 spotkań o punkty. Okazuje się, że rzeczywiście to niełatwa sprawa, bowiem takich osób jest na ten moment zaledwie dwanaście, a reprezentują oni osiem drużyn, zatem dokładnie połowę uczestników zmagań.

Oto alfabetycznie ułożona lista piłkarzy, którzy nie opuścili boiska w I rundzie ani na moment i ich przynależność klubowa:

Andriy Badyan (Piast Człuchów)
Kacper Benkowski (GTS Czarna Dąbrówka)
Kacper Falkowski (Swe Pol Link Bruskowo Wielkie)
Adam Gołąb (Karol Pęplino)
Krystian Paciorek (Piast Człuchów)
Józef Pela (Kaszubia Studzienice)
Jędrzej Pilarski (Brda Przechlewo)
Marek Stoltman (Diament Trzebielino)
Krystian Szostek (MKS Debrzno)
Damian Wajs (Kaszubia Studzienice)
Michał Wirkus (Brda Przechlewo)
Dariusz Zabrocki (MKS Debrzno)

Łatwo zauważyć, że aż sześciu zawodników gra w teamach z powiatu człuchowskiego, w tym dwóch nosi na co dzień czerwono-niebieskie barwy MKS-u. Wydaje się, iż najłatwiej być niezastąpionym będąc bramkarzem i jak z przedstawianej listy wynika coś w tym jest, gdyż na tej pozycji gra czterech piłkarzy, a mianowicie weterani (44 lata!) Pela i dobrze znany nad Debrzynką (emkaesiak w okresie 2009-2014) 40-latek Paciorek oraz przedstawiciele młodszego pokolenia golkiperów Stoltman i Falkowski.

Ilu zawodników ma nadzieję dociągnąć do końca sezonu bez minutowych strat? O ile pozwoli im na to zdrowie, forma, obowiązki zawodowe, życie prywatne, przychylność trenera (w przypadku Wirkusa... siebie samego, bo jak wiadomo jest grającym szkoleniowcem swojego zespołu) i jak najrzadsze goszczenie w sędziowskich notesach, takie ambitne plany mają prawo mieć prawie wszyscy. Prawie, bo już wiadomo, że w inauguracyjnej kolejce rewanżów nie wystąpi Gołąb, który musi pauzować za cztery żółte kartki. Zagrożony przerwą w grze byłby również 17-letni Benkowski (trzy "żółtka"), lecz... został wypożyczony z GTS-u Czarna Dąbrówka do słupskiego Gryfa. Pozostali przy rozważnej postawie na murawie mogą uniknąć absencji. Kandydatów mamy jak z tego wynika dziesięciu.

Szostek i Zabrocki to debrzneńscy pretendenci do miana niezastąpionych w całej edycji. Przy tej okazji sięgnęliśmy do annałów klubu z Grodu Dzika, bo przypadków, aby w określonym sezonie nasi futboliści skompletowali wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym nie było dotychczas przesadnie wiele. Dlatego tym bardziej warto je przypomnieć. Obok nazwisk (tylko sześciu!) prezentujemy liczbę spotkań, bo ta zmieniała się jak widać w zależności od składu ligi. O tym, jak trudne zadanie czeka dwóch defensorów MKS-u niech świadczy fakt, że nigdy dotąd nie mieliśmy nawet jednego piłkarza, który znalazłby się na honorowej liście w kampanii liczącej tak jak obecnie aż 30 potyczek...

1993/1994 Arkadiusz Lewenko i Roman Nylec 26
1997/1998 Mirosław Kisełyczka i Andrzej Koroś 22