Prześwietlamy ligowych snajperów07.04.2015r.
Trzeci z przewidzianych czterech materiałów, w których wracamy jeszcze do rundy jesiennej w seniorskiej klasie okręgowej poświęcamy zdobywcom goli. W I części sezonu 2014/2015 w 120 rozegranych meczach piłka lądowała w siatce 538 razy, co oznacza, że w pojedynczej potyczce piłkarze strzelali po 4,48 bramki, a w jednej kolejce odnotowano średnio 35,86 trafień.

W sędziowskie protokoły wpisano łącznie 142 osoby, bo tyle przynajmniej raz cieszyło się ze zdobyczy. Aż trzynastu futbolistów reprezentowało człuchowskiego Piasta i jest to rekord tej fazy edycji, po jedenaście nazwisk pochodziło natomiast z Kaszubii Studzienice i Słupi Kobylnica. Na przeciwległym biegunie znalazł się outsider, GTS Czarna Dąbrówka, dla którego to zespołu snajperskie umiejętności ujawniło ledwie czterech piłkarzy. Mniej więcej w połowie stawki umiejscowił się nasz debrzneński MKS. Dla czerwono-niebieskich gole strzelało dziewięciu zawodników.

Zaledwie dwukrotnie notowano rezultat bezbramkowy. Było to w meczach KS Damnica- Piast (piąta seria) i GTS- Sparta Sycewice (piętnasta kolejka). Trzy razy padł wynik dwucyfrowy. Rozpoczął MKS, gromiąc w drugiej serii Lipniczankę Lipnica 11:2, a potem dwukrotnie "antybohaterami" zostali spartanie z Sycewic, którzy ulegli u siebie KS Damnica 6:10 (!) i Brdzie Przechlewo 2:14. Szesnaście trafień w meczu to bilans niezmiernie rzadko spotykany na jakimkolwiek szczeblu rozgrywkowym... Gospodarze strzelili łącznie 335 bramek, goście dużo mniej, bo 203. Pięciokrotnie jedni "pomagali" drugim, czyli nieszczęśliwcy pakowali piłkę do własnej "świątyni". Gole samobójcze dwa razy szły na konto KS Damnica i po razie przysłużyły się trzem klubom z naszego powiatu, a więc Brdzie, Piastowi i MKS-owi.

Sporo, bo aż 27 razy zapisywano futbolistom co najmniej hat tricki. Co najmniej, ponieważ w czterech przypadkach zawodnicy zdobywali nawet więcej niż trzy gole w meczu. Rekordzistą pod tym względem jest Marek Wasiak (Sparta) jako, że w konfrontacji z KS Damnica pięciokrotnie lokował "gałę" w siatce. Radość musiała być jednak mocno stonowana, gdyż jego ekipa... przegrała 6:10! Po cztery razy w spotkaniu "gnębili" golkiperów Michał Wirkus i Piotr Kwietniewski (obaj Brda) oraz Wojciech Michalski (KS Damnica). Pozostali snajperzy zaliczali "zwykłe" hat tricki. Trzykrotnie ta sztuka udała się Kwietniewskiemu, po dwa razy Pawłowi Wegnerowi i Patrykowi Klejdyszowi (obaj MKS), a także Mateuszowi Petryszynowi (Zawisza). Pozostali na zaszczytnej liście znaleźli się raz, a są to: Kamil Chrapkowski (Brda), Adam Gołąb (Karol), Łukasz Hinc (Zawisza), Damian Kopciński (Swe Pol Link), Dominik Petryszyn (Zawisza), Marcin Przytuła (Kaszubia), Bartłomiej Rutyna (MKS), Kamil Setny (Słupia), Sebastian Stalka (MKS), Tomasz Szada Borzyszkowski (Lipniczanka), Marcin Szopiński (Brda), M. Wirkus (Brda), Kamil Wójcik (KS Damnica) i Wojciech Wrona (Czarni).

Kto zostanie królem strzelców w kampanii 2014/2015? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest dość prosta. Murowanym faworytem do uzyskania tego miana wydaje się być Kwietniewski. Napastnik lidera tabeli i głównego kandydata do awansu, a więc przechlewskiej Brdy, wrócił po latach do macierzystego klubu i bezapelacyjnie wyprzedza resztę stawki, a 24 trafienia mówią same za siebie. Gdyby utrzymał prowadzenie w klasyfikacji do końca sezonu byłaby to powtórka sprzed... dziewięciu lat. Wówczas, w sezonie 2005/2006 do snajperskiej korony wystarczyło "Kwiatkowi" 25 goli. Obecnie za jego plecami z 18 bramkami znajduje się M. Wasiak, z kolei na trzecim stopniu podium plasuje się debrznianin P. Klejdysz. 16 trafień "Dropsa" to już najlepszy dorobek w ponad sześcioletniej przygodzie z dorosłym futbolem piłkarza MKS-u. Teraz bardzo dobrą dyspozycję z jesieni wypada potwierdzić w rundzie rewanżowej...