Jutro finałowa rozgrywka: MKS - Jantar!05.05.2015r.
To najważniejszy mecz w historii udziału naszego klubu w rozgrywkach Pucharu Polski. W środę 6 maja o godz.17.30 na Stadionie Miejskim emkaesiacy podejmą Jantar Ustka w finałowej potyczce na szczeblu podokręgu słupskiego. Używamy określenia "finałowej", bo ostatecznie taki status uzyskało to spotkanie po interwencji telefonicznej i pisemnej debrznian oraz solidarnym poparciu złożonego wniosku przez naszych rywali. Stawką tej konfrontacji jest nie tylko tytuł najlepszej ekipy pucharowej na ziemi słupskiej w edycji 2014/2015, lecz także promocja do półfinału "turnieju tysiąca drużyn" w całym województwie.

Zmierzymy się z czołowym zespołem czwartej ligi, teamem, który po awansie z klasy okręgowej bardzo szybko zadomowił się w lepszym towarzystwie i demonstrując równą formę pewnie usadowił się w czubie tabeli. To jantarowcy będą faworytem jutrzejszego meczu, ale... Czerwono-niebiescy w tej edycji Pucharu Polski wyrzucili za burtę już dwóch przedstawicieli z wyższej ligi. Jesienią był to Koral Dębnica, a przed niespełna dwoma tygodniami lęborska Pogoń. Nie dzielmy zatem skóry na niedźwiedziu, bo w futbolu tak naprawdę wiele jest możliwe. Aby myśleć o zwycięstwie trzeba wznieść się na wyżyny umiejętności, zaangażowania, ambicji i charakteru, tak choćby, jak miało to miejsce w starciu z lęborczanami. Oceniając na chłodno Jantar "musi", my "możemy", dlatego ze spokojem należy podejść do finałowego boju, mając świadomość, że naszym atutem jest własne boisko i publiczność, a wszystko, co jeszcze ugramy w tym sezonie w PP byłoby wielkim bonusem. Mało? Wręcz przeciwnie...

Obydwa kluby w drodze do omawianego spotkania wyeliminowały po czterech przeciwników. Usteccy piłkarze najpierw rozgromili Diament w Trzebielinie 9:1, następnie wygrali u siebie z Aniołami Garczegorze 3:2, ograli na wyjeździe Klub Sympatyków Gryfa Słupsk 4:1, aby w półfinale uporać się z Gryfem Słupsk 1:0. Przypomnijmy, iż MKS zwyciężył Korala Dębnica 5:2, Piasta Człuchów 6:5, Słupię Kobylnica (3:0 walkower, na boisku 4:2 dla rywali) oraz Pogoń Lębork (3:2 po dogrywce). Jantarowcy wiosną w IV lidze odnieśli trzy wygrane, dwa razy dzielili się punktami, a trzykrotnie schodzili z boiska pokonani. Ponadto dopisano im "darmowe" trzy oczka za odwołany mecz z wycofanym z rozgrywek Koralem Dębnica.

Zagramy piąty raz w dziejach drużyny seniorów z ustecką jedenastką. Czterokrotnie drużyny spotkały się w klasie okręgowej, w sezonach 2007/2008 i minionym, tj. 2013/2014. Godne przypomnienia są też baraże o Pomorską Ligę Juniorów A, które odbyły się w czerwcu 2009r., gdy na boisku w Debrznie padł wynik nierozstrzygnięty 1:1, a w rewanżu, mimo krótkotrwałego prowadzenia debrznian 1:0, skończyło się wysokim zwycięstwem gospodarzy 6:1. Obydwie bramki dla teamu znad Debrzynki zdobył wówczas Patryk Klejdysz, który występuje obecnie w dorosłej drużynie emkaesiaków. Z tamtej, prowadzonej przez Mirosława Kisełyczkę ekipy, wśród seniorów są jeszcze Bartłomiej Lica, Wojciech Taras, Przemysław Szczubiał, Wojciech Marczak, Krzysztof Dudzic i Łukasz Dudzic. Z kolei w gronie usteckim można odnaleźć nazwisko Bartłomieja Oleszczuka, wyróżniającego się zawodnika sprzed sześciu lat. W kadrze Jantara znajdują się również m.in. Łukasz Jarosiewicz, niegdyś piłkarz ekstraklasy w barwach Polonii Warszawa, mający debrzneńskie korzenie (lecz nie futbolowe) Dawid Jędrzejak, czy Henryk Patyk, którego pamiętamy ze skutecznej gry przeciwko MKS-owi w koszulce Pomorza Potęgowo.

Trener Paweł Władyczak będzie miał jutro do dyspozycji w zasadzie optymalny skład, znacznie szerszy, niż to było w derbach z Czarnymi. Nikt nie pauzuje za kartki, żaden z zawodników nie narzeka na kontuzję, personalnie powinniśmy więc wyglądać solidnie. Trzymamy kciuki, aby przełożyło się to na przebieg rywalizacji i końcowy rezultat... Zapraszamy kibiców, przyjdźcie licznie na obiekt przy ul. Sportowej, emocje gwarantowane!

Dotychczasowe mecze MKS-u z Jantarem i strzelcy goli dla debrznian:

1.19.08.2007r. MKS - Jantar 0:2 (0:0; (klasa okręgowa)
2.14.06.2008r. Jantar - MKS 0:2 (0:0); P. Grzechnik, Władyczak; (klasa okręgowa)
3.05.10.2013r. MKS - Jantar 1:1 (1:0); P. Klejdysz; (klasa okręgowa)
4.10.05.2014r. Jantar - MKS 5:0 (1:0); (klasa okręgowa)

Ogółem: 1 zwycięstwo MKS-u, 1 remis, 2 wygrane Jantara, gole 8-3 na korzyść ustczan.