Regulaminowe nowinki05.07.2015r.
Zarząd Pomorskiego Związku Piłki Nożnej uchwalając na początku czerwca Regulamin Rozgrywek Mistrzowskich na sezon 2015/2016 zawarł w nim ważną zmianę w porównaniu do postanowień regulujących współzawodnictwo w ostatnich latach. Otóż znacznie trudniej będzie teraz wskoczyć do IV ligi oraz klasy okręgowej. Dlaczego?

Kibice przyzwyczaili się do poprzednio obowiązujących zapisów w tym względzie, a mianowicie do sytuacji, w której z okręgówki do IV ligi oraz z klasy A do klasy okręgowej awans uzyskiwały po dwa zespoły z każdej grupy. Powodowało to, iż każdego roku mieliśmy aż sześciu beniaminków czwartoligowego szczebla (czterech z tzw. obszaru gdańskiego i dwóch z podokręgu słupskiego) oraz (biorąc pod uwagę wyłącznie ziemię słupską) czterech nowicjuszy w prowadzonej przez nasz podokręg V lidze. Taki stan rzeczy trwał od edycji 2009/2010, a więc dotyczył sześciu minionych cykli rozgrywkowych. Od kampanii 2015/2016 będzie inaczej, a zatem zarówno z każdej grupy klasy A, jak i klasy okręgowej promocję uzyska wyłącznie mistrz, czyli drużyna, która zajmie pierwsze miejsce.

Można dyskutować czy to dobry krok, samo piłkarskie życie i rzeczywistość zweryfikują zasadność tych decyzji. Nam wydaje się, że ligę skutecznie uatrakcyjniłyby baraże, które przecież przez wiele sezonów były nieodłącznym elementem futbolowego krajobrazu w regionie. Ostatnio emocjonowano się nimi wiosną 2009r., później zaniechano rywalizacji tego typu, z wyjątkiem gorącego lipca 2013r., kiedy to mierzyły się MKS Debrzno z Chrobrym Charbrowo (o okręgówkę) i Victoria Dąbrówka z Dębem Kusowo (o klasę A). Przyjęty regulamin nic o nich nie wspomina, czyli na razie powrotu do dodatkowych gier nie będzie. Tak czy owak rotacja w składach poszczególnych lig stanie się dużo mniejsza, a uzyskanie awansu o wiele bardziej skomplikowane.

Poniżej w telegraficznym skrócie historia edycji 2009/2010- 2014/2015, czyli lista klubów z podokręgu słupskiego, które skorzystały z dobrodziejstw przepisów rozgrywek, zakładających podwójne awanse do klasy okręgowej i IV ligi.

2009/2010
Jantar Ustka i Karol Pęplino (do IV ligi), Gryf 95 II Słupsk, Swe Pol Link Bruskowo Wielkie, Skotawia Dębnica Kaszubska i MKS Debrzno (do klasy okręgowej)

2010/2011
Pogoń Lębork i Czarni Czarne (do IV ligi), Echo Biesowice, Wybrzeże Objazda, Brda Przechlewo i Drzewiarz Rzeczenica (do klasy okręgowej)