Kościan, Słumiński i Wegner na czele klasyfikacji strzelców17.03.2016r.
Na półmetku rozgrywek klasy okręgowej seniorów w prestiżowym zestawieniu najlepszych snajperów wyraźnie prowadzi Łukasz Kościan z Sokoła Wyczechy, który nad resztą "goleadorów" wypracował bardzo dużą przewagę. Napastnik trzeciej drużyny rundy jesiennej ma 27 bramek i aż o osiem wyprzedza zawodnika lidera tabeli Garbarni Kępice Mateusza Słumińskiego oraz debrznianina Pawła Wegnera (17 trafień). Czy zatem walka o miano króla strzelców jest już rozstrzygnięta?

Biorąc pod uwagę umiejętności prezentowane przez Kościana, jego wpływ na grę swojej ekipy, z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, iż faktycznie jest bardzo bliski pierwszej lokaty. Co więcej, obecny dorobek piłkarza Sokoła zwiastuje rekord, gdyż w ostatnich latach 33 gole wystarczyły Wegnerowi (2013/2014) i Piotrowi Kwietniewskiemu (Brda Przechlewo, 2014/2015) do zdystansowania reszty, a przed teraźniejszym przodownikiem rankingu jeszcze aż 15 spotkań i szansa na poprawianie bilansu z tygodnia na tydzień jest spora. Przypomnieć warto, że Kościan koronę strzelecką mógł wywalczyć dwa lata temu, ale wtedy, też liderując po jesieni, zmienił klub odchodząc z Czarnych Czarne do Darzboru Szczecinek i nie miał sposobności, aby wiosną powiększać swoje konto.

Spójrzmy jak w I rundzie skuteczni byli uczestnicy zmagań w okręgówce. W 120 meczach padło 480 bramek (wliczamy w to również walkowery), czyli w pojedynczym spotkaniu dokładnie cztery razy futbolówka znajdowała drogę do siatki. Przeciętnie w jednej kolejce zdobywano 32 gole. Najbardziej widowiskowa dla kibiców była czwarta seria (47 trafień!), a najmniej ostatnia, piętnasta, w której bramkarze kapitulowali zaledwie 19 razy. Gospodarze podnosili ręce w geście triumfu 281 razy podczas, gdy przyjezdni 199 razy. Łącznie ze strzelonej bramki cieszyło się 145 zawodników, przy czym najwięcej osób przywdziewało barwy Diamentu Trzebielino (13), Sokoła Wyczechy (12) oraz Piasta Człuchów i Sparty Sycewice (po 11). Zaledwie sześć nazwisk znalazło się z tego powodu w sędziowskim sprawozdaniu w przypadku Garbarni Kępice, po siedem reprezentowało Lipniczankę Lipnica, Skotawę Budowo, Wybrzeże Objazda i Karol Pęplino. Dla MKS-u gole strzelało ośmiu piłkarzy.

Tak nielubiany przez sympatyków "kopanej" wynik 0:0 pojawił się w rundzie jesiennej czterokrotnie. Było to w potyczkach KS Damnica z Sokołem Wyczechy (2. kolejka), KS Damnica ze Swe Pol Linkiem Bruskowo Wielkie (szósta), Swe Pol Linku z Kaszubią Studzienice (trzynasta) i Swe Pol Linku ze Spartą Sycewice (15.seria). Drużyna z Bruskowa Wielkiego to specjaliści od tego rodzaju rezultatów, gdyż trzykrotnie kończyli zawody na "zero" z przodu i z tyłu. Dwa razy padło rozstrzygnięcie dwucyfrowe i w obu przypadkach "antybohaterami" byli piłkarze Skotawy. Najpierw zostali "rozjechani" na stadionie w Dębnicy Kaszubskiej przez Sokół Wyczechy (1:15!), a następnie niemiło wspominali wyprawę do Czarnego, gdzie Czarni zaaplikowali im tuzin goli, nie tracąc żadnego. Bardzo dużo, bo jedenaście goli padło po strzałach samobójczych. Po dwa razy beneficjentami czyjegoś sportowego nieszczęścia byli gracze Sparty, Garbarni i Piasta, po jednej bramce w ten sposób uzyskali zawodnicy Lipniczanki, Swe Pol Linku, Wybrzeża, Kaszubii i Sokoła.

Na koniec powróćmy do rekordów solowych. Kościan nie tylko jest liderem snajperskiej klasyfikacji, lecz również zdobył najwięcej goli w jednych zawodach. W starciu ze Skotawą lokował piłkę w siatce, uwaga- osiem(!!!) razy... Sześciokrotnie cieszył się z bramki (też w meczu ze Skotawą) Maciej Jaroszyński z Czarnych, a pięć goli zdobył nasz Bartłomiej Rutyna. Cztery trafienia uzyskali w ciągu jednych 90 minut kępiczanin Słumiński, debrznianie Wegner i Patryk Klejdysz, oraz Łukasz Czarnowski (Piast). Hat trickami popisali się Kościan (dwukrotnie), a także Bartosz Jączyński i Paweł Fedoruk (obaj Skotawa), Wegner, B. Rutyna, Artur Rzepiński i Marcin Przytuła (obaj Kaszubia), Ariel Sobczak (Sokół), Piotr Terefenko (Diament), Bartłomiej Bielańczuk (Słupia), Michał Mytych i Wojciech Luzak (obaj Sparta).