Podsumowujemy ligowe rozgrywki (2) - juniorzy E113.07.2016r.
W drugim odcinku oceny występów o mistrzowskie punkty emkaesiaków znad Debrzynki przyjrzymy się rocznikowi 2005 (i młodsi), czyli juniorom E1. Drużyna trenowana przez Sławomira Słonkę bez problemu utrzymała zajmowaną po I części zmagań drugą pozycję, powtarzając zresztą osiągnięcie sprzed roku. Do najlepszej w stawce Chojniczanki II Chojnice zabrakło nam ośmiu oczek, a zatem niemało, reszta klubów mocno odstawała od czołowego duetu.

O tym, że z tą ekipą wiążemy duże nadzieje na przyszłość nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba, więc cieszy dobra postawa zawodników nie tylko w sezonie ligowym (zbyt krótki, podobnie jak w juniorach E2, co z uporem będziemy powtarzać działaczom Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, nie licząc na radykalne zmiany w tym względzie...), lecz w licznych turniejach towarzyskich, tych w zimie w hali, czy później na boiskach otwartych. Za tą drużyną następny rok szkolenia i widać postęp, zarówno jeśli chodzi o każdego piłkarza z osobna tworzącego ten team, jak i w poziomie prezentowanym przez całą grupę.

Do rozgrywek klasy okręgowej uprawniono w MKS-ie aż 36 zawodników, ale wielu z nich jedynie pro forma, ponieważ na co dzień uczestniczyli w treningach oraz imprezach o punkty w zespole Roberta Oleksiewicza, czyli w roczniku 2006. Chodzi tu o Mikołaja Brzykcego, Patryka Drobczyńskiego, Jakuba Florka, Wiktora Góreckiego, Zuzannę Karwacką, Konrada Kieruja, Marko Klimka, Kacpra Miszewskiego, Miłosza Schauera, Mateusza Szajgina, Mateusza Szczura, Szymona Szlagę, Mateusza Wegnera i Wojciecha Zembrzyckiego. Ponadto Zuzanna Belter grała w juniorach C2 pod okiem Sebastiana Stalki. Łącznie smak ligowych gier poznało 17 osób, z czego dwie (Szymon Górecki i kontuzjowany jesienią Jakub Oleksiewicz) jedynie w rundzie rewanżowej. To musi lekko niepokoić, bo wskazuje z jednej strony na skonsolidowaną kadrę (aż sześciu futbolistów wzięło udział we wszystkich turniejach, a pięciu dalszych opuściło tylko jeden), a z drugiej na troszeczkę "krótką kołdrę", biorąc pod uwagę najbliższą przyszłość, a więc przejście z boiska typu "Orlik" na znacznie większe od początku kolejnej edycji.

Akcenty snajperskie w zakończonej kampanii rozłożyły się diametralnie odmiennie niż rok temu. Gole zdobywało wprawdzie mniej piłkarzy niż wtedy (9, a dwanaście miesięcy wcześniej 11), ale meczów było tym razem 18, wobec... 40 w edycji 2014/2015 (inaczej sformatowana liga). Co innego było teraz charakterystyczne i jest to pozytywne zjawisko: wprawdzie wciąż najwięcej trafień zapisaliśmy Szymonowi Mazie, jednak zadania ofensywne spoczywały na barkach większej liczby osób, bowiem sporo goli strzelili również Hubert Kaczmarczyk, Dominik Pikulik i Norbert Wieszewski. Dla rozwoju drużyny to sprawa nie tak błaha jak mogłoby się z pozoru wydawać.

Rozgrywki w tej kategorii cieszyły się ogromną popularnością w podokręgu. Stworzono aż osiem grup, przy czym jedna z nich liczyła pięć zespołów, pozostałe po cztery. W prawie wszystkich przypadkach zachowano status quo, gdy idzie o przodowników po jesieni i końcową klasyfikację. Tylko w grupie I Sparta Sycewice została wyprzedzona przez Gryfa Słupsk. Byki Słupsk, dwie ekipy Trójki Lębork, U-2 Bytów, Czarni Czarne, JFA Przechlewo i Chojniczanka II Chojnice zachowały pierwszą lokatę. Bez porażki ukończyły okręgówkę w kampanii 2015/2016 Byki, Trójka i U-2 Bytów. Lęborczanie mogą się pochwalić najlepszym bilansem: 18 meczów, 18 zwycięstw, bramki 86-2! Najgorzej spisywały się Słupia Charnowo i Zawisza Borzytuchom (1 punkcik).

I tylko szkoda (ale to takie pisanie po próżnicy, z czego zdajemy sobie sprawę), że rozgrywki nie były dalej kontynuowane w celu wyłonienia mistrza ziemi słupskiej, co byłoby interesujące głównie dla samych dzieci...

Razem: 6 turniejów, 18 meczów, 11 zwycięstw, 4 remisy, 3 porażki, 37 punktów, bramki 56-28

Jesień: 3 turnieje, 9 spotkań, 6 wygranych, 1 remis, 2 przegrane, 19 punktów, gole 31-17

Wiosna: 3 turnieje, 9 spotkań, 5 wygranych, 3 remisy, 1 przegrane, 18 punktów, gole 25-11