Źle, wszystko źle...17.07.2016r.
Koszmarnie wypadł pierwszy mecz sparingowy seniorów w ramach letnich przygotowań do zbliżającej się nowej edycji rozgrywek ligowych. MKS w kiepskim stylu przegrał u siebie z beniaminkiem IV ligi Pogonią Łobżenica 1:7, ale nie to było wcale najgorsze. Poważnej kontuzji doznał Damian Okoński, którego czeka bardzo długa przerwa w uprawianiu sportu...

Skład, jakim dysponował Paweł Władyczak w tej inauguracyjnej "kontrolce" śmiało można nazwać mocno eksperymentalnym. Największy kłopot czerwono-niebiescy mieli z obsadą bramki. Sławomir Słonka przebywał jeszcze na urlopie, Robert Oleksiewicz także nie mógł zagrać, Michał Biszczanik od wielu miesięcy mieszka i pracuje na Wyspach Brytyjskich, a przymierzany do drużyny Artur Niemier w przeddzień spotkania doznał lekkiego urazu stawu skokowego i jego występ również był wykluczony. Między słupkami stanął więc okazjonalnie nowicjusz Szymon Nowak, obecnie zawodnik GTS-u Lipka, wcześniej piłkarz MKS-u w sezonach 2013/2014 i 2014/2015, gdzie grywał u Łukasza Płóciennika w zespole juniorów B (łącznie niedużo, bo sześć meczów). Oprócz niego debiutowali w niedzielę w teamie debrzneńskim Norbert Mucha (futbolista juniorów A AP Człuchów) oraz Kamil Kuliński i Jarosław Serówka (obaj GTS Lipka). Po niemal rocznej pauzie zameldował się w drużynie Dariusz Zabrocki, którego wypożyczenie do Piasta Człuchów wygasło 30 czerwca. Ponadto na murawie pojawił się Damian Jarkowski. "Dymek" wrócił z wojaży zagranicznych, a poprzednio zakładał koszulkę MKS-u... 19 września 2012 roku w pucharowym spotkaniu z klubem, którego jest wychowankiem, czyli człuchowskim Piastem.

O tym, jak trudne zadanie czekało Sz. Nowaka przekonaliśmy się bardzo szybko. W 5 i 29 min. po wyraźnych błędach golkipera przyjezdni (Patryk Pisula i Waldemar Sobol) dwukrotnie łatwo umieszczali piłkę w siatce. Trafienia te dodatkowo przedzielił skutecznie wykonany przez Dawida Szcześniaka rzut karny, podyktowany za faul Bartłomieja Licy. W rolę bramkarza po trzydziestu minutach awaryjnie wcielił się grający dotąd w defensywie Okoński, który do 61. minuty spisywał się dobrze, ale właśnie wtedy doznał paskudnego urazu w zderzeniu z rywalem. Po wezwaniu karetki pogotowia "Okoń" został odwieziony do szpitala w Chojnicach, gdzie jeszcze tego samego dnia przeszedł operację. Diagnoza? Złamanie lewego barku z przemieszczeniem... Dramat!

Mecz kończyliśmy zatem w złych nastrojach i z... Kamilem Masternakiem jako golkiperem. Należy przyznać, że na tle MKS-u ekipa z Łobżenicy prezentowała się naprawdę solidnie, dokładając kolejne bramki. Strzelali je Krzysztof Jagodziński (53 i 79 min.), Krystian Wypchło (56 min.) i Jarosław Stefaniak (75 min.). Dla emkaesiaków honorowe trafienie zaliczył Paweł Wegner w 83. minucie. Jego pierwszą próbę wybronił golkiper, ale wobec dobitki był już bezradny. Wcześniej (jeszcze w I odsłonie) dogodne okazje mieli Wegner (22 min.) i Michał Pacholik (35 min.).

Czy są powody, aby bić na alarm? Rok temu, też w połowie lipca, ulegliśmy u siebie innemu czwartoligowcowi z Wielkopolski, Iskrze Szydłowo 1:8, co nie przeszkodziło potem w pomyślnych wynikach w lidze... Jeśli historia miałaby się powtórzyć... Wielka szkoda Okońskiego, który miał udaną końcówkę poprzedniego sezonu w seniorskiej ekipie i był pewniakiem do wyjściowego składu na rundę jesienną tym bardziej, że jest piłkarzem o statusie młodzieżowca. Niestety, takie sytuacje w sporcie zdarzają się i teraz trzeba trzymać kciuki, aby przede wszystkim ze zdrowiem niespełna 17-letniego Damiana było z powrotem w porządku.

MKS Debrzno- Pogoń Łobżenica 1:7 (0:3)

0:1 Patryk Pisula (5)
0:2 Dawid Szcześniak (16-k)
0:3 Waldemar Sobol (29)