Kolarstwo to jest to!15.11.2016r.
Jeśli na cokolwiek można narzekać po premierowym z serii wyścigów o Puchar Krajny w kolarstwie przełajowym, jaki odbył się w Debrznie 12 listopada, to na pozostawiającą nieco do życzenia frekwencję. Do zmagań przystąpiło 27 zawodników i szkoda, że tylko tylu, bo... niech żałują ci, którzy nie przybyli do Grodu Dzika. Bardzo ciekawa, zróżnicowana trasa oraz fantastyczna jak na prawie połowę listopada, słoneczna i bezwietrzna pogoda sprawiły, iż rywalizacja była dla cyklistów samą przyjemnością.

Start do obydwu części rywalizacji (najpierw Kobiety i juniorzy, w drugiej części imprezy reprezentanci kategorii Masters I i II oraz Elita) był usytuowany na drodze dojazdowej do Stadionu Miejskiego. Następnie zawodnicy pokonywali małe schodki przy budynku klubowym MKS-u, później było troszkę jazdy po płaskim i znowu schody (te dłuższe, wiodące na osiedle), chodnik polbrukowy na koronie obiektu, a dalej przemieszczali się w kierunku parku. Kibicom po niezbyt długiej chwili oczekiwania (tempo bowiem było imponujące) ukazywali się ponownie w okolicy przedszkola i żłobka, potem droga wiodła do położonego najbliżej "Estadio" bloku i na finisz podziwialiśmy karkołomny (z punktu widzenia zwykłego obserwatora wyścigu, bo dla kolarzy to była "bułeczka z masełkiem") zjazd ścieżką na parking.

Wśród uczestników była liczna grupa z Drogowca Złotów oraz młodzież z UKS Iskra Łąkie, wraz z opiekunem i zarazem propagatorem sportu w tej miejscowości Jarosławem Dopytałą. Przyjechali też pilanie oraz osoby ze Starej Łubianki, Kościerzyny, Górek koło Kościerzyny, Bytowa, Więcborka, Bydgoszczy i Starogardu Gdańskiego. Wystartowało trzech debrznian i naszym zdaniem wszyscy mogą zaliczyć swój występ na plus. Dawid Kleist był drugi w najliczniej obsadzonej kategorii juniorów, ustępując jedynie złotowianinowi Mikołajowi Kawie. Debiutujący w tej dyscyplinie Wojciech Januszkiewicz też dobrze- zajął szóstą lokatę. W elicie srebro dla pomysłodawcy Puchary Krajny ks. Bartłomieja Przybylskiego, a zdecydowanie najlepszy był Sławomir Pituch z Bytowa.

Czołowi cykliści we wszystkich pięciu kategoriach otrzymali upominki ufundowane przez SL Salos Debrzno, Miasto i Gminę Debrzno raz Miejski Klub Sportowy i umawiali się już powoli na drugą odsłonę imprezy. 10 grudnia kolarska kawalkada przenosi się do Złotowa, potem zawita do Człuchowa, Sępólna Krajeńskiego, Piły, Lipki, aby znowu zagościć w grodzie nad Debrzynką. Finałowe zawody odbędą się u nas na przełomie lutego i marca 2017r., a dokładne miejsce (raczej będzie to inna trasa niż w sobotę) zostanie wskazane za jakiś czas.

Podziękowania dla sędziów, wolontariuszy, opieki medycznej i kibiców zgromadzonych na trasie oraz dla Pań ze Słupi za wyśmienitą zupę, którą po wyścigu pałaszowali z wielkim smakiem zawodnicy i organizatorzy!

Kobiety

1. Ewa Jackowska (Cell Fast MTB Stara Łubianka)
2. Daria Szebeko (Drogowiec Złotów)

Juniorzy (1999 i młodsi)