Kościan i Wegner zdominowali klasyfikację snajperską w ubiegłym sezonie09.03.2017r.
Przedstawiamy ostatni materiał odnoszący się do edycji 2015/2016 w słupskiej klasie okręgowej. Dzisiaj wracamy do wyczynów strzeleckich zawodników regionu słupskiego. Wprawdzie związek nie prowadzi (a szkoda!) oficjalnego rankingu zdobywców goli, jednak sędziowie zobowiązani są do podawania w systemie extranet nazwisk piłkarzy, którzy trafiali do siatki w poszczególnych meczach, lecz czynią to w wielu przypadkach oględnie określając niezbyt rzetelnie. Pozostaje zatem sporządzać zestawienie kolejka po kolejce na podstawie lokalnej prasy i danych pojawiających się w Internecie oraz informacji przekazywanych bezpośrednio przez działaczy klubowych.

Przyjmijmy więc, że omawiamy dziś PRAWDZIWĄ klasyfikację strzelców, ale stuprocentową pewność co do jej wiarygodności mamy wyłącznie w odniesieniu do futbolistów MKS-u Debrzno... Królewską koronę symbolicznie zakładamy Łukaszowi Kościanowi, 30-letniemu napastnikowi Sokoła Wyczechy, którego umiejętnościom klub z gminy Czarne w dużej mierze zawdzięcza historyczny awans do IV ligi. 45 trafień to naprawdę imponująca liczba, rzadko zdarzająca się na jakimkolwiek szczeblu rozgrywek. Kościan zanotował znakomitą średnią 1,6 bramki na mecz, gdyż wystąpił w 28 z 30 spotkań.

Jedynym konkurentem do snajperskiego berła był piłkarz MKS-u Paweł Wegner. "Diabeł" usilnie gonił swojego kolegę (razem grali w przeszłości w Czarnych Czarne), ale poprzestał na 41 golach, co i tak jest świetnym osiągnięciem i rekordem wszechczasów wśród czerwono-niebieskich, jeśli chodzi o jedną edycję rozgrywek. Debrznianin zagrał w 27 potyczkach, czyli uzyskał nieco niższą średnią: 1,51 na pojedynczy mecz. Ponad dwadzieścia bramek zanotowało czterech zawodników. Tę listę otwiera Artur Rzepiński (29) z Kaszubii Studzienice, przed duetem z Kępic Dominik Szczepkowski-Mateusz Słumiński (odpowiednio 26 i 25), a zamyka nasz Bartłomiej Rutyna (21).

Łącznie (biorąc pod uwagę także walkowery na skutek naruszeń regulaminu oraz absencję którejś ze stron) padło w lidze 969 bramek, z czego 480 w I rundzie i minimalnie więcej, bo 489 w trakcie rewanżów. Na pojedynczy mecz przypada średnio 4,03 trafienia, z kolei na jedną serię przeciętnie niewiele ponad 32 gole. Najwięcej zdobyto ich w przedostatniej, dwudziestej dziewiątej kolejce (51!!!), najmniej atrakcyjna pod tym względem była z kolei osiemnasta (tylko 18 trafień). Gospodarze krzyczeli "jeeest" 563 razy, przyjezdni znacznie mniej (co nie dziwi), bo 406. Ogółem z bramki cieszyło się 212 futbolistów, z czego dwóch zdobywało je dla dwóch różnych zespołów. Wojciech Luzak po cztery razy umieszczał piłkę w siatce na korzyść Sparty Sycewice i Garbarni Kępice, natomiast Łukasz Chmarzyński po zdobyciu dwóch goli jesienią dla Sokoła dołożył jednego wiosną na chwałę sąsiadów zza miedzy z Czarnego. Aż 19 zawodników Piasta Człuchów zameldowało się w strzeleckim rankingu, 17 reprezentowało Diament Trzebielino, a 16 Czarnych. Na końcu tego zestawienia znaleźli się piłkarze Wybrzeża Objazda (10 osób), Stali Jezierzyce, Skotawy Budowo, Karola Pęplino i... MKS-u Debrzno (wszyscy po 11).

W tabeli strzelców widnieje osiemnaście trafień samobójczych. Największymi beneficjentami czyjegoś pecha były Garbarnia i Sparta (po trzy tego rodzaju gole dla tych ekip), w drugiej kolejności Wybrzeże, Piast, Sokół i Swe Pol Link Bruskowo Wielkie (po dwa). Poza tym po jednej bramce zdobyto na korzyść Kaszubii, Diamentu, Lipniczanki Lipnica i MKS-u. Sześć drużyn po stronie zysków w przypadku samobójów ma wpisane zero. Chodzi tu o Skotawę, Stal, KS Damnica, Karola, Czarnych i Słupię Kobylnica.

Czy mieliśmy w ubiegłej edycji dwucyfrówki? A jakże, cztery razy... Nie bez przyczyny ostatnią lokatę w tabeli zajęła Skotawa, która zaliczyła osobliwego hat-tricka z wysokich porażek: 1:15 z Sokołem w Dębnicy Kaszubskiej (4. kolejka), 0:12 w Czarnem (13. seria) i 1:11 w Sycewicach (16. kolejka)... Co ciekawe, na "rollercoasterze" znaleźli się Czarni, którzy po zaaplikowaniu budowianom tuzina goli jesienią, na finiszu (29. seria) kampanii 2015/2016 ulegli na własnym terenie Garbarni Kępice... 1:10!

Rezultat bezbramkowy... Tak, zdarzył się sześć razy, czterokrotnie jesienią i dwukrotnie w drugiej części sezonu. Oto lista wszystkich takich meczów: KS Damnica-Sokół, KS Damnica-Swe Pol Link, Swe Pol Link-Kaszubia, Swe Pol Link-Sparta, Lipniczanka-Słupia i Diament-Kaszubia. Rekordzistami w tym względzie są jak łatwo zauważyć piłkarze z Bruskowa, trzy razy kończący zawody na "zero w tyłach" i po stronie zdobyczy.

Poniżej jeszcze lista hat tricków (co najmniej, bo uwzględnia też oczywiście przypadki lepszej skuteczności danego zawodnika w meczu). Absolutnym dominatorem okazał się tutaj król strzelców Kościan, który w wygranej 15:1 wyjazdowej konfrontacji Sokoła ze Skotawą zdobył osiem(!!!) bramek. Sporo, co cieszy, mamy akcentów debrzneńskich, gdyż trio B. Rutyna, Wegner i Patryk Klejdysz osiem razy uzyskało przynajmniej trzy gole w spotkaniu. Brawo...

8- Łukasz Kościan (Sokół)
6- Maciej Jaroszyński (Czarni), Dominik Szczepkowski (Garbarnia)
5- Bartłomiej Rutyna (MKS)