Kaszubia na czele, Stoltman na... cenzurowanym 15.03.2017r.
Tuż przed inauguracją rundy wiosennej w klasie okręgowej dorosłych piłkarzy przyjrzymy się jeszcze raz I części sezonu 2016/2017 biorąc pod lupę kartkowiczów. Przestudiowaliśmy dostępne dane w tej kwestii i w ten sposób wiemy, iż liderem klasyfikacji fair play na tym szczeblu rozgrywkowym jest Kaszubia Studzienice. To właśnie ten zespół najrzadziej był karany przez sędziów i w tym momencie jest na dobrej drodze do triumfu w dającym satysfakcję (chociaż nie tylko to) zestawieniu.

Żółto-czarni w 15 ligowych występach otrzymali tylko 21 żółtych kartek i przewodzą dość wyraźnie w rankingu. Mają zatem szansę na zgarnięcie nagrody pieniężnej, która w kampanii 2015/2016, przypomnijmy, trafiła do MKS-u Debrzno. Jej wysokość jest jak powszechnie wiadomo uzależniona od środków, jakie wpłyną na rzecz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej z tytułu grzywien (po 100 zł. każda) za pojedynczy mecz, w którym co najmniej pięciu futbolistów danego klubu było "częstowanych" żółtą lub czerwoną kartką.

W 119 potyczkach o punkty (nie doszło do spotkania Leśnika Cewice z Garbarnią Kępice z powodu absencji gości) arbitrzy pokazali 489 żółtych i 15 tzw. bezpośrednich czerwonych kartek. Od razu wyjaśniamy, iż w przypadku wykluczenia z gry po dwóch żółtych kartkach nie uwzględniamy w tabeli "czerwieni", ponieważ w takim przypadku do indywidualnego bilansu zawodnika zalicza się kartki żółte. Łatwo obliczyć, że sędziowie średnio w ciągu 90 minut wręczyli nieco ponad cztery żółte kartki, a przeciętnie w co ósmym meczu (raz na kolejkę) wysyłali któregoś z delikwentów do szatni pod szybszy niż koledzy prysznic.

Oto wykaz wszystkich piłkarzy, którzy przedwcześnie skończyli ligowy mecz na skutek otrzymania czerwonej kartki:

Mateusz Bewersdorff (Karol), Łukasz Czarnowski (Piast), Michał Gruszka (Jantar), Daniel Libigocki (Sparta), Wojciech Luzak (Garbarnia), Piotr Madaj (Czarni), Patryk Markowski (Wybrzeże), Michał Maszota (Leśnik), Łukasz Skierka (Stal), Marcin Szopiński (Brda), Szymon Wawrzyniak (Garbarnia), Paweł Wegner (MKS), Bartłomiej Wojtanowski (Jantar), Łukasz Wołczko (Słupia), Kacper Woziński (Czarni).

A teraz przyjrzyjmy się liście futbolistów, którzy także nie dotrwali do końcowego gwizdka, ale w konsekwencji dwóch żółtych kartek:

Patryk Blank (Jantar) dwa razy, Szymon Budziński (Jantar), Artur Gleb (Brda), Marek Górski (Słupia), Dominik Gruszka (Karol), Michał Kawczak (MKS), Jakub Kierznikiewicz (Leśnik), Damian Kotłowski (Garbarnia), Marcin Przytuła (Kaszubia), Łukasz Rapa (Czarni), Adam Reńkas (Jantaria), Damian Sadura (Stal), Bartosz Stoltman (Diament), Marcin Stoltman (Kaszubia), Adam Szaciukiewicz (Czarni), Jarosław Szwałek (Czarni), Mateusz Wargacki (Wybrzeże), Krystian Wereszczyński (Stal), Sylwester Żmuda-Trzebiatowski (Brda).

Czas na przedstawienie aktualnej klasyfikacji fair play. W poszczególnych rubrykach po nazwie drużyny liczba żółtych i bezpośrednich czerwonych kartek, punkty (jeden za żółtą i trzy za czerwoną), w nawiasach nazwiska piłkarzy z największą liczbą "żółtek" w danym teamie:

1. Kaszubia Studzienice 21+0 21 (Marcin Stoltman 9)
2. Diament Trzebielino 23+0 23 (Piotr Baranowski 4)
3. Start Miastko 25+0 25 (Paweł Koniuszek 5)
4. MKS Debrzno 24+1 27 (Paweł Wegner 5)
Piast Człuchów 24+1 27 (Andrzej Kierski 6)
6. Stal Jezierzyce 25+1 28 (Damian Sadura 5)
7. Jantaria Pobłocie 30+0 30 (Andrzej Klamerus i Dominik Stencel po 5)
8. Jantar Ustka 28+2 34 (Patryk Blank 5)
Brda Przechlewo 31+1 34 (Sylwester Żmuda-Trzebiatowski 6)
10. Sparta Sycewice 32+1 35 (Damian Kopciński 5)
11. Słupia Kobylnica 33+1 36 (Łukasz Wołczko 7)
12. Garbarnia Kępice 34+2 40 (Damian Kotłowski 6)
13. Karol Pęplino 38+1 41 (Dominik Gruszka 6)
Leśnik Cewice 38+1 41 (Paweł Bulczak 5)
15. Wybrzeże Objazda 40+1 43 (Mateusz Chojnacki, Adrian Grzelczyk i Rafał Milczarek po 5)
16. Czarni Czarne 43+2 49 (Krystian Stanios i Jarosław Szwałek po 6)

Jak widać czerwono-niebiescy znad Debrzynki znajdują się w czołówce tabeli. Do sędziowskiego protokołu trafiło 12 debrznian, z czego siedmiu z nich tylko raz ujrzało żółtą kartkę. Za czerwoną pauzował w tym sezonie Wegner, a za cztery żółte ponownie Wegner i Sebastian Stalka, którego czeka odpoczynek akurat za trzy dni w Miastku.

Indywidualnym rekordzistą (oczywiście in-minus) jest w słupskiej okręgówce Marcin Stoltman z Kaszubii. Jego klub jest na pierwszym miejscu rankingu, co nie przeszkadza zawodnikowi... zamykać stawki, gdy weźmiemy pod uwagę solowe wyczyny, albo raczej "wyczyny". Dziewięć (!) żółtych kartek to dokładnie... 42,85% całego dorobku zespołu. Gdyby chodziło o zdobywane gole to moglibyśmy ów fakt zrozumieć i tym bardziej zaakceptować, uznać jako godny pochwały, ale kartki?! Z zaciekawieniem będziemy śledzić losy Pana Marcina wiosną. Czy powiększy liczbę bramek (ma ich dotąd trzy), czy może jednak będzie dalej konsekwentnie kolekcjonował kolorowe kartoniki? Życzymy oczywiście tego pierwszego, lecz... nie w meczu z MKS-em!