Z Jantarem na ćwierćwiecze, nietypowa pora meczu23.03.2017r.
Nareszcie! Wracamy na Stadion Miejski, aby po długiej, zimowej przerwie obserwować zmagania piłkarzy MKS-u przed własną publicznością w rozgrywkach klasy okręgowej. W niedzielę 26 marca o godz.14.25 czerwono-niebiescy podejmą spadkowicza z IV ligi Jantar Ustka. Sympatykom futbolu, którzy mogą wyrazić zdziwienie tak osobliwą porą rozpoczęcia spotkania szybko wyjaśniamy, iż związana jest z 25. rocznicą powstania Miejskiego Klubu Sportowego Debrzno, która co do dnia przypada 27 marca, a więc bliziutko daty najbliższej potyczki o punkty podopiecznych Pawła Władyczaka.

27 marca 1992 roku uchwałą Rady Miejskiej Debrzna powołano do życia na gruzach poprzedniego klubu (LKS Żagiel), działającego w latach 1946-1992, nową organizację, stąd symboliczne nawiązanie do tamtych wydarzeń sprzed już ćwierćwiecza właśnie przy okazji konfrontacji z ustczanami. Niestety, nie udało nam się na inaugurujący piłkarską wiosnę w naszym mieście mecz sfinalizować sprawy zainstalowania na obiekcie przy ul. Sportowej tablicy świetlnej, "wygłosowanej" dzięki zaangażowaniu ludzi sympatyzujących z klubem w listopadzie 2015r. w ramach tzw. "Budżetu obywatelskiego". Trzeba uzbroić się w cierpliwość, kwestia jest w trakcie realizacji, lecz wymaga jeszcze dopięcia wielu drobiazgów technicznych.

To trudny, wręcz bardzo trudny rywal dla emkaesiaków spoglądając wstecz, bowiem w sześciu rozegranych dotąd potyczkach zwyciężyliśmy zaledwie raz i to kompletnie niespodziewanie, gdy zdziesiątkowana ekipa MKS-u, zdegradowana już wówczas do klasy A (czerwiec 2008r.), pojechała nad morze po najniższy wymiar kary, a tymczasem sprawiła miłą niespodziankę wygrywając 2:0. W pozostałych pięciu spotkaniach odnotowaliśmy remis i cztery przegrane, strzelając Jantarowi... jednego gola. Najbardziej pamiętny pozostaje pucharowy bój sprzed niespełna dwóch lat, kiedy ulegliśmy czołowej na owe czasy ekipie IV ligi 0:3 po widowisku z odpowiednią oprawą i z towarzyszeniem około pięciuset kibiców, którego stawką było trofeum dla najlepszej ekipy na ziemi słupskiej w "turnieju tysiąca drużyn".

Odłóżmy na bok wątki historyczne, teraźniejszość jest taka, iż goście przyjadą do Debrzna jako trzeci team tabeli, bez większych jednak zakusów na ewentualną promocję klasę wyżej, natomiast nasi piłkarze muszą szukać zdobyczy punktowej, aby oddalić się od strefy spadkowej. Po kartkowej pauzie do dyspozycji trenera będzie Sebastian Stalka, wszyscy pozostali zawodnicy też powinni być gotowi do gry, poza Krystianem Szostkiem, na którego Władyczak liczy w kontekście dalszych zmagań wiosną.

Jantar jest zupełnie innym personalnie zespołem niż podczas poprzedniej wizyty w Grodzie Dzika w maju 2015 roku. Szczególną uwagę, co oczywiste, należy zwrócić na poczynania Kamila Wójcika, zdecydowanego lidera klasyfikacji strzelców. Snajper rodem z Damnicy już 26 razy w trwającym sezonie znalazł sposób na bramkarzy. Jesienią w spotkaniu w Ustce, w którym przegraliśmy 0:3, zaliczył hat tricka... Wcześniej, w barwach damnickiego klubu, również strzelał gole w potyczkach z MKS-em, a dokładnie w kampanii 2013/2014, kiedy trafiał w obydwu konfrontacjach.

Dotychczasowe mecze MKS-u z Jantarem i strzelcy goli dla debrznian:

1.19.08.2007r. MKS - Jantar 0:2 (0:0); (klasa okręgowa)
2.14.06.2008r. Jantar - MKS 0:2 (0:0); P. Grzechnik, Władyczak; (klasa okręgowa)
3.05.10.2013r. MKS - Jantar 1:1 (1:0); P. Klejdysz; (klasa okręgowa)
4.10.05.2014r. Jantar - MKS 5:0 (1:0); (klasa okręgowa)
5.06.05.2015r. MKS - Jantar 0:3 (0:0); (Puchar Polski)
6.21.08.2016r. Jantar - MKS 3:0 (1:0); (klasa okręgowa)

Ogółem: 1 zwycięstwo MKS-u, 1 remis, 4 wygrane Jantara, gole 14-3 na korzyść ustczan.