Strzelcy okręgówki 2016/2017- Wójcik z łatwością potwierdził dominację z jesieni 13.02.2018r.
Nadrabiając zaległości wracamy dziś do oceny snajperskich wyczynów w klasie okręgowej seniorów w poprzedniej edycji. Podsumowując wygląd klasyfikacji strzelców po rundzie jesiennej wskazywaliśmy Kamila Wójcika jako zdecydowanego faworyta do prymatu w prestiżowym (chociaż ciągle nieoficjalnym, co zawsze podkreślamy!) rankingu. Nic dziwnego, ustczanin miał wtedy w swoim dorobku 25 goli (sic!) i nie tylko na zdrowy rozum nikt "nie miał prawa" mu zagrozić, ale istniała realna szansa na pobicie rekordu ostatnich lat, należącego do Łukasza Kościana z Sokoła Wyczechy (kampania 2015/16), a wynoszącego 45 trafień.

Ostatecznie tak się nie stało, bo zawodnik Jantara wiosną 2017r. wyraźnie zwolnił tempo dziurawienia siatki i zwyciężył z "zaledwie" 40 bramkami. Konkurenci? Dość daleko z tyłu. Drugą lokatę wywalczył Mateusz Słumiński z Diamentu Trzebielino, który zgromadził 32 gole, lecz co warto nadmienić, aż 22 wiosną. "Brąz" dla debrznianina Pawła Wegnera, który tradycyjnie otwiera zestawienie emkaesiaków, tym razem z 26 trafieniami, z czego 12 zdobył w I części sezonu, a 14 w rundzie rewanżowej.

Czas na kilka ciekawostek natury ogólnej. Otóż w tabeli słupskiej okręgówki znalazło się 1014 bramek (dokładając także te wynikające z walkowerów). Przypomnijmy, że jesienią padło ich dokładnie 509, co oznacza jak łatwo wyliczyć, że w II części zmagań strzelono niewiele mniej (505). Średnia na mecz? Wysoka, bo wynosząca 4,22 bramki, natomiast w jednej kolejce było to 33,8 goli. Najwięcej uzyskano w siedemnastej i dwudziestej, gdy piłkarze zmuszali do kapitulacji bramkarzy po 43 razy. Na przeciwległym biegunie mamy serię dwudziestą ósmą, kiedy kibice mogli poczuć się nieco rozczarowani, oglądając tylko 25 goli. Gospodarze zdobyli 608 bramek, goście dużo mniej, bo 406, przy czym przewaga tych pierwszych była bardziej widoczna wiosną (309-196), niż w I rundzie (299-210).

Zanotowaliśmy trzynaście trafień samobójczych, zdecydowanie więcej (dziewięć!) w II fazie sezonu. Kto najbardziej "obłowił się" na tego typu zdobyczach? Bezsprzecznie mistrz rozgrywek Start Miastko, który skorzystał na pechu przeciwników aż czterokrotnie. Tak rzadko wpisywaliśmy do tabeli wyniki bezbramkowe, że warto wymienić wszystkie trzy przypadki: Jantaria Pobłocie- Karol Pęplino (szósta kolejka), Karol- Diament (dwudziesta trzecia) i Słupia Kobylnica- Piast Człuchów (dwudziesta piąta). Tylko pięć razy w danej serii skuteczniejsi byli goście od miejscowych futbolistów. Tak zdarzyło się w pierwszej, trzeciej, piątej, trzynastej i siedemnastej kolejce. Prawdziwym rarytasem był rezultat dwucyfrowy, gdyż taki można znaleźć zaledwie jeden spośród 240 potyczek o punkty. Było to w przedostatni weekend kampanii 2016/2017, gdy zmierzający po awans do do IV ligi Start pokonał Leśnika Cewice 11:0...

217 piłkarzy przynajmniej raz cieszyło się ze strzelonego gola, z czego dwóch miało tę przyjemność, że uradowało kibiców... dwóch klubów. Dawid Małgorzewicz najpierw zdobył cztery bramki dla Garbarni Kępice, a następnie dwie dla Diamentu, natomiast Adrian Grzelczyk dwie dla Wybrzeża, a później trzy ku uciesze fanów Stali Jezierzyce. Najwięcej nazwisk (aż 18!) na listę strzelców dostarczył Piast, ale na drugim miejscu w tej kategorii znalazł się nasz MKS (17). Zaledwie dziewięć osób trafiło z kolei dla Wybrzeża.

Poniżej jeszcze lista, którą można zatytułować "Hat tricki i więcej", czyli zestawienie tych zawodników, który przynajmniej raz w pojedynczym meczu zdobyli co najmniej trzy bramki. Znajdują się na niej trzej debrznianie, a rekord edycji w klubie z Grodu Dzika ustanowił Bartłomiej Rutyna, lokując piłkę w siatce pięciokrotnie podczas wiosennej konfrontacji na własnym stadionie z Wybrzeżem.

5- Kamil Wójcik (Jantar), Mateusz Słumiński (Diament), Bartłomiej Rutyna (MKS)
4- Dominik Stencel (Jantaria), Maciej Miecznikowski (Stal), Piotr Szumski (Wybrzeże)
3- Wójcik trzy razy, Radosław Terefenko (Sparta) trzy razy, Sebastian Stalka (MKS) dwa razy, Karol Petrus (Karol) dwa razy, Artur Rzepiński (Kaszubia), Stencel, Daniel Zawada (Diament), Paweł Wegner (MKS), Michał Kaszuba (Jantar), Damian Kopciński (Sparta), Dominik Husejko (Start), Słumiński, Sławomir Pufelski (Start), Mateusz Wargacki (Wybrzeże), Piotr Baranowski (Diament), Kamil Setny (Słupia), Michał Giersz (Sparta), Szymon Gołaszewski (Karol), Mariusz Karpiński (Jantar), Jakub Data (Start)