Rywale znani, wiemy z kim zagramy w klasie okręgowej 2018/201918.06.2018r.
Ostatnie zagadki kampanii 2017/2018 rozstrzygnięte. Po sobotnio-niedzielnych konfrontacjach na kilku szczeblach skompletowano w stu procentach skład seniorskiej okręgówki na następną edycję.

Drużyna MKS-u Debrzno napotka na swojej drodze od połowy sierpnia sześciu nowych przeciwników. Zagramy m.in. z dwoma spadkowiczami z IV ligi. O ile w zasadzie od początku rozgrywek los Sokoła Wyczechy był przesądzony (całe trzy punkty na koncie tego zespołu i na razie 173 gole po stronie strat....), to Start Miastko walczył dzielnie niemal do końca i wcale nie musiał opuścić szeregów czwartoligowców. Na jedną kolejkę przed finiszem (piłkarze wyjdą jeszcze na boiska 23 czerwca) miasteccy futboliści nie mają już jednak szans na uchronienie się przed spadkiem. Dla przypomnienia: z Sokołem rywalizowaliśmy w lidze ostatnio w sezonie 2015/2016, natomiast ze Startem zaledwie rok temu, w edycji 2016/2017.

Spójrzmy teraz na rozstrzygnięcia w klasie A. Przebieg zmagań w obydwu grupach był tym razem wyjątkowo... nudny jako, że kilka tygodni przed zakończeniem edycji znani byli beniaminkowie okręgówki. Z pierwszej (nazwijmy ją umownie zachodnią) awansowały Słupia Kobylnica i Błękitni Główczyce, z drugiej (tzw. wschodniej) Lipniczanka Lipnica i Chrobry Charbrowo. Pobyt kobylniczan w klasie A trwał tylko rok i Słupia bardzo szybko odzyskała miejsce w klasie okręgowej. Lipniczanka czekała na to dwanaście miesięcy dłużej (spadek w kampanii 2015/2016), a pozostali dwaj nowicjusze wracają po długiej przerwie. Chrobrego pamiętamy doskonale z barażu o miejsce w okręgówce z lipca 2013r., w dramatycznych okolicznościach wygranego przez MKS. "Królewscy" gościli w okręgówce poprzednio w edycji 2011/2012, a rok wcześniej rywalizowali w niej ostatni raz z emkaesiakami z Debrzna. To jednak nic w porównaniu z Błękitnymi. Team z Główczyc po spadku w kampanii 2006/2007 (wtedy też poprzednio graliśmy z tym klubem) tułał się po niższych ligach (włącznie z klasą B)... jedenaście(!) sezonów.

Dziewięć pozostałych klubów, z którymi zmierzymy się w edycji 2018/2019, doskonale znamy choćby z zakończonego właśnie sezonu. Nic nie zmieni się, jeśli chodzi o liczbę gier derbowych w powiecie człuchowskim. Takich starć będzie dwanaście, gdyż oprócz MKS-u mamy w lidze Piasta Czuchów, Brdę Przechlewo i wspomniany wyżej Sokół Wyczechy, który zastąpił spadkowicza, czyli Czarnych Czarne. A propos ekipy znad Czernicy, po ponad dwóch dekadach nieprzerwanej gry w klasie okręgowej (z epizodami w IV lidze) Czarni osunęli się szczebel niżej... Poza nimi gorycz degradacji dotknął również Echo Biesowice, KS Włynkówko (obie drużyny po rocznym pobycie w okręgówce), Diament Trzebielino i Kaszubię Studzienice.

Poniżej pełna lista uczestników rozgrywek słupskiej klasy okręgowej seniorów w sezonie 2018/2019. Rzecz oczywista przy założeniu, iż wszystkie drużyny pomyślnie przebrną proces licencyjny i otrzymają pozwolenie na występy w tej lidze...

Zawisza Borzytuchom
Leśnik Cewice