Turnieje świąteczno-noworoczne w pigułce18.01.2019r.
Przez dwa grudniowe (8/9 oraz 15/16) i jeden styczniowy (5/6) weekendy realizowaliśmy kolejny, siódmy już w dziejach klubu cykl imprez w halowej piłce nożnej dzieci. Plan zakładał zorganizowanie w obiekcie Szkoły Podstawowej zawodów w ośmiu kategoriach wiekowych. Szerokie zamierzenia uległy potem modyfikacji. Wobec małego zainteresowania klubów nie doszły do skutku potyczki wśród futbolistów urodzonych w 2003 roku, a ponadto w roczniku 2012 odbył się sparing małych emkaesiaków z rówieśnikami z Piasta Człuchów zamiast klasycznego turnieju. Mimo to możemy być umiarkowanie zadowoleni, bo zawody spełniły swoją rolę.

42 drużyny wzięły w nich udział, łącznie przez debrzneńską halę przewinęło się 322 młodych zawodników. Gościliśmy kluby z woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, co m.in. dało możliwość konfrontowania umiejętności z drużynami, które nie stoją na drodze MKS-u w rozgrywkach ligowych. Spoglądając na wyniki sportowe dwukrotnie wygrywały w turniejach nasze zespoły (roczniki 2009 i 2005), a ponadto triumfowali piłkarze Polonii Jastrowie (2008), AP Szczecinek (2006) i FA Fair Play Złotów (2002). W szóstej kategorii, tej najmłodszej (2013), zwycięzcami, co podkreślamy kolejny raz, obwołano... wszystkich, gdyż nie prowadzono klasyfikacji. Miłym akcentem było pięciokrotne wyróżnienie debrznian nagrodami indywidualnymi. Jakub Oleksiewicz (2006), Wojciech Marzec (2002) i Maksymilian Czyżykowski (2009) wywalczyli tytuł króla strzelców, z kolei Jakub Grudziński (2002) i Dawid Kujawski (2005) otrzymali suweniry za miano najlepszego bramkarza.

Nie mamy wątpliwości, że cykl imprez świąteczno-noworocznych jest potrzebny i wart kontynuowania. Nieprzerwanie od 2012 roku, czyli od chwili powołania do życia przy klubie Akademii Piłkarskiej, organizujemy go w tej czy innej formie wespół z Miastem i Gminą, Szkołą Podstawową, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki i (tak było w tym wydaniu w jego grudniowej części) Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej. Dzieje się to przy wydatnym zaangażowaniu wielu życzliwych osób, w tym Rodziców, którzy pomagają w wielu drobnych, ale bardzo ważnych kwestiach. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za współpracę!

Nigdy nie było intencją klubu i nadal nie jest zarabianie na realizowaniu tego typu przedsięwzięć, mamy najniższe wpisowe w okolicy (bliższej i dalszej), starając się przy tym, biorąc pod uwagę możliwości lokalowe i ludzkie, organizować turnieje w określonej, sprawdzonej formule, może bez wielkiego zadęcia, lecz zapewniające dużo gry dla każdego z uczestniczących zespołów.

Na koniec tego króciutkiego podsumowania jedna uwaga. Sport to rywalizacja, walka o jak najlepsze rezultaty, pragnienie zwycięstwa itd. To oczywisty banał, ale w kontekście akurat tych imprez warto wspomnieć, że celem młodych piłkarzy (czy kandydatów na piłkarzy) jest stopniowy rozwój, pielęgnowanie pasji, czynienie postępów, a w dłuższej perspektywie dążenie klubu do tego, aby jak największa grupa dorastających zawodników uprawiała sport nie tylko obecnie, ale co najistotniejsze, również i za 5-6 lat. Dlatego nie ma co przesadzać z peanami na część teraźniejszych wiktorii i odwrotnie- zamartwiać się porażkami ponoszonymi przez wchodzących dopiero na piłkarską ścieżkę i nabierających niezbędnego doświadczenia młodziutkich ludzi. Zachowajmy umiar w ocenach, sądach, oczekiwaniach, pozwólmy dzieciom cieszyć się futbolem, a trenerom zaufajmy i dajmy możliwość cierpliwego, stopniowego szkolenia swoich podopiecznych. Poza wszystkim granie w halach to jedynie uzupełnienie, znacznie ważniejsze jest to, co dzieje się na otwartych boiskach. Nie specjalizujemy się przecież w futsalu, tylko w tradycyjnej piłce nożnej...