Przyzwoicie, chociaż prawie bez zmienników 15.02.2020r.
W drugim tegorocznym sparingu seniorzy MKS-u przegrali w Wałczu z liderem jednej z grup wielkopolskiej klasy A Polonią Jastrowie 3:4. Rozegraliśmy dobry mecz z silnym rywalem, w którego szeregach po spadku z okręgówki ponownie znalazło miejsce wielu wychowanków wracających do klubu po grze w drużynach z wyższych klas. Szkoda zatem, że stawiliśmy się na kontrolną potyczkę zaledwie w dwunastu (podczas gdy team z Jastrowia liczył ponad 20 osób), a jedynym rezerwowym zawodnikiem był bramkarz Krystian Paciorek.

Mimo to gra emkaesiaków nie wyglądała źle. Początek spotkania należał jednak do polonistów. W 4 min. jeszcze się obroniliśmy (udana interwencja Sławomira Słonki w czystej sytuacji), ale chwilę później przeciwnicy objęli prowadzenie. Nie złapaliśmy piłkarzy z Jastrowia w pułapkę ofsajdową, sam na sam ze Słonką był Błażej Foryś (w... 2010 roku najlepszy zawodnik turnieju o "Puchar Lata" w Debrznie, wtedy 17-latek...) i pewnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Przegrywaliśmy, lecz tylko chwilę, bo już w 6. minucie nadeszła błyskawiczna riposta czerwono-niebieskich. Po akcji debiutantów (przechwyt w środku pola Gracjana Wendy, zagranie do Jakuba Kulińskiego) obejrzeliśmy dobre dośrodkowanie, które bez skrupułów zamienił na gola nabiegający w tempo Krzysztof Szawarniak!

A propos nowicjuszy. Obaj to futboliści z rocznika 2003, a więc jeszcze juniorzy B. W przypadku Kulińskiego to kontynuacja niegdysiejszych rodzinnych tradycji w drużynie z Debrzna jako, że jego brat Kamil zaliczył epizod w dorosłym teamie z Grodu Dzika w rundzie jesiennej sezonu 2016/2017.

W 14 min. zrobiło się 2:1 dla Polonii. Po kornerze nieszczęśliwie interweniował głową Norbert Mucha zaskakując Słonkę. Klasyczny gol samobójczy. Następne minuty to inicjatywa po stronie MKS-u. W 23 min. świetną szansę zmarnował Szawarniak, ale 60 sekund później był bardziej precyzyjny. To trafienie było przedniej urody, bo "Szuwar" przymierzył zza pola karnego w same "widły"! W 30 min. ładny strzał z wolnego oddał Martin Romanek, ale bramkarz nie dał się zaskoczyć ekspediując "gałę" na róg. Końcowe dziesięć minut premierowej odsłony na korzyść rywali. W 36 min. Słonka sparował do boku groźne uderzenie z dystansu, w 41 min. wybronił w idealnej okazji, ale w ostatniej akcji I połowy skapitulował. Po prostopadłym zagraniu piłkę dość niefartownie dotknął Damian Kamowski, doskoczył do niej Jakub Klupś i strzelił nie do obrony na 3:2.

Druga część nie obfitowała już tak bardzo w bramki, ale poziom rywalizacji mógł przypaść do gustu. Fatalnie ją zainaugurowaliśmy, gdyż w 47 min. nie zdołaliśmy upilnować Klupsia, który podwyższył na 4:2. Potem obraz boiskowych wydarzeń był korzystniejszy dla podopiecznych Słonki. W 54 min. Wenda wywalczył piłkę, wędrowała następnie do Romanka, Szawarniaka, a całość sfinalizował Pacholik strzałem obok słupka. W 57 min. ostro powalczył Szawarniak, Wenda miał wyśmienitą okazję, ale mając praktycznie otwartą drogę do celu przymierzył z pierwszej piłki w słupek. Co się odwlecze... Po zagraniu Romanka w 59 min. Wenda był bardziej precyzyjny, zdobywając gola w debiucie w ekipie seniorów udaną próbą w długi róg.

Ciekawie było też na finiszu, kiedy to stworzyliśmy trzy sposobności na wyrównanie. W 81 min. podawał Szawarniak, a golkiper Polonii uprzedził w ostatniej chwili Wendę, w 85 min. po wolnym w wykonaniu Sebastiana Stalki płasko z bliska strzelił Romanek, ale wcelował w bramkarza, z kolei w 88 min. do zagrania z pominięciem drugiej linii wystartował Szawarniak, łatwo minął obrońcę, "wyrzucony" nieco do boku zdołał zagrać wzdłuż linii, a atak skończył celnym uderzeniem Kuliński, jednak wywalczył jedynie kornera. Jastrowianie odpowiedzieli w tym okresie raz, gdy w 82 min. pokpili sprawę mając tzw. "setkę" kilka metrów przed bramką Paciorka.

Za tydzień wracamy na chojnickiego "Modraka". W trzeciej potyczce towarzyskiej, w sobotę 22 lutego o godz.18.30, zmierzymy się z Czarnymi Czarne.

MKS Debrzno- Polonia Jastrowie 3:4 (2:3)

0:1 Błażej Foryś (5)
1:1 Krzysztof Szawarniak (6)
1:2 Norbert Mucha (14-s)