Ćwierć wieku od znaczącej zmiany regulaminowej28.05.2020r.
W tym roku mamy dość ważną rocznicę, a w zasadzie nawet jubileusz (skoro te liczone są co 25 lat) od wprowadzenia do piłkarskiego "kodeksu" i to na wszystkich szczeblach rywalizacji niezwykle istotnej zmiany. Napisać, że była ona wręcz rewolucyjna to może byłaby gruba przesada, ale na pewno wpłynęła na przebieg ligowych zmagań. Otóż od początku edycji 1995/96, odmiennie niż przez dziesiątki lat wcześniej, zwycięstwo wynagradzane było trzema punktami, a nie tylko dwoma. Odtąd przynajmniej w teorii jeszcze bardziej opłacało się grać ofensywnie i dążyć do wygranej.

Czerwono-niebiescy premierową szansę wywalczenia 3 oczek w zmaganiach mistrzowskich otrzymali 20 sierpnia 1995 r., kiedy w inauguracyjnej serii klasy A podejmowali na Stadionie Miejskim Sokół Kościerzyn. Był to jednocześnie ligowy debiut emkaesiaków na ziemi pilskiej. Zadanie wypełnili znakomicie wygrywając z gośćmi, ale jako pierwsi zdobyli trzy punkciki, o czym warto przypomnieć, wcale nie seniorzy! Otóż w OZPN Piła panowała w przeciwieństwie do słupskiego odpowiednika słuszna skądinąd zasada, że najpierw występowali juniorzy starsi, a dopiero po nich na boisku pojawiały się dorosłe teamy. Bardzo to logiczne, bo to właśnie młodzież uskuteczniała tzw. "przedmecze", a nie odwrotnie... W ten sposób juniorzy A MKS-u trenowani wtedy przez Bogdana Drapałę przeszli do annałów, gromiąc Sokół 10:0 po golach Dariusza Pietrzaka (5), Krzysztofa Masiaka (3) i Waldemara Zuby (2). Grający zaraz potem seniorzy także spisali się dobrze, pokonując Sokół 4:2, dzięki bramkom Sylwestra Nylca, Romana Zembrzyckiego, Eugeniusza Twaroga i Arkadiusza Lewenki. To już prawie ćwierć wieku od tamtych historycznych chwil.

Należy w tym miejscu uściślić, że w przeszłości, a dokładnie w okresie 1986/87- 1989/90 na szczeblu centralnym (I, II i III liga) w rozgrywkach seniorów przyznawano już trzy punkty za wygraną, jednak z zastrzeżeniem, iż tylko za taką, w której różnica bramek wyniesie co najmniej trzy. Zarazem przegrywającemu odejmowano za tak wyraźną porażkę jedno oczko. Zdarzało się "dzięki" temu, że najsłabsze drużyny trzecioligowe kończyły sezon na pokaźnym minusie...