Dyskusja iście akademicka: kto strzelił tysięczną bramkę sezonu 2020/2021?05.05.2021r.
220 meczów odbyło się jak dotąd w trwającej z dużymi przeszkodami kampanii w klasie okręgowej seniorów. 21 serii "normalnej" fazy edycji plus pierwsza kolejka rundy umownie zwanej finałową to łącznie 1003 gole. Przynajmniej wg tabel (po podziale na grupy A i B), które uwzględniają także bramki-widmo, czyli te, które wynikają z walkowerów. Nie ma dwóch zdań, iż 1 maja padło trafienie numer 1000 sezonu, lecz wcale nie do końca łatwo ustalić, kto jest jego autorem...

Istotną przeszkodę stanowią właśnie przywoływane walkowery, które stały się w I rundzie udziałem mającego olbrzymie problemy kadrowe Chrobrego Charbrowo. "Królewscy" nie pojechali do Sycewic, natomiast w przerwanych z ich winy konfrontacjach w Studzienicach i Wyczechach zdobyli ogółem jedną bramkę, lecz strzelona przez Damiana Grzeszkowiaka w starciu z Kaszubią zniknęła z tabeli po tym, jak związek zweryfikował zawody z wyniku 9:1 na 9:0. Stąd dzisiejsze kłopoty z jednoznacznym, nie budzącym wątpliwości co do interpretacji ustaleniem autora jubileuszowego, tysięcznego gola.

Przed pierwszomajową kolejką w tabeli widniało ogółem 971 bramek, z kolei po sześciu spotkaniach odbywających się tego dnia o wcześniejszych porach (11.00, dwukrotnie 13.00, dwukrotnie 14.00, oraz 15.00) na liczniku było 990 goli. W pierwszej połowie trwającej od godz.16.00 konfrontacji Echa Biesowice z Leśnikiem Cewice padły dwie bramki, co dawało już liczbę 992. Zatem druga część zawodów w Biesowicach oraz zaczynające się o 17.00 mecze w Tuchomiu, Czarnej Dąbrówce i Debrznie przy odpowiedniej skuteczności futbolistów mogły przynieść (i przyniosły) okrągłe trafienie.

Naturalnie opieramy się na protokołach sędziowskich, minutach zdobywanych goli i przeświadczeniu, że na wszystkich interesujących nas czterech obiektach piłkarze rywalizowali o jednym czasie, a jeśli było przesunięcie to najwyżej kilkuminutowe. Możemy zatem ostrożnie ogłosić, że 1000. gola strzelił (jeśli weźmiemy pod uwagę dorobek ligi liczony z walkowerami) Piotr Szczegielniak z GTS-u, a co ciekawe to w ogóle jego premierowa bramka w sezonie 2020/2021! Gdyby jednak trzymać się wersji, że liczy się to, co w "sieci", a nie przy "zielonym stoliku" i odliczyć od dorobku uczestników zmagań trzy "bramki" dla Sparty za absencję Chrobrego w Sycewicach, a dodać wspomniane wyżej trafienie Grzeszkowiaka dla charbrowian w Studzienicach, mielibyśmy dzisiaj w okręgówce nie 1003, a 1001 goli. W takim przypadku gratulacje za tysięczną bramkę przyjmowałby debrznianin Bartłomiej Rutyna! Jego gol na 5:0 w meczu z Lipniczanką strzelony w 82. minucie spotkania byłby tym wyróżnionym. Cóż, Szczegielniak więc czy jednak Rutyna?