Kolejarz z głównym trofeum, debrznianie na trzecim miejscu25.07.2021r.
Beniaminek gdańskiej okręgówki chojnicki Kolejarz zwyciężył w XXIII turnieju piłki nożnej seniorów o "Puchar Lata". Podopieczni Damiana Trzebińskiego (grający trener) wygrali wszystkie trzy spotkania w trakcie niedzielnej imprezy i całkiem zasłużenie sięgnęli po najbardziej okazały suwenir. Zespół z Grodu Tura był bardzo regularny, ponieważ w każdym meczu wygrywał różnicą jednej bramki. Miał w swoich szeregach także najlepszego golkipera (Paweł Skiba) oraz króla strzelców, którym z dorobkiem czterech trafień został Paweł Arndt.

Rywalizacja w letnich zawodach mogła się podobać. Potyczki były ciekawe, a stawka uczestników wyrównana, przez co nie było mowy o nudzie czy konfrontacjach do jednej bramki. Jedynie w ostatnim meczu, gdy MKS grał z Tucholanką Tuchola różnica na korzyść któregoś z teamów (w tym przypadku gości) była wyraźna.

Skupiając się na czerwono-niebieskich trzeba napisać, iż zaprezentowaliśmy bardzo nierówną dyspozycję. Dobry występ przeciwko Startowi Miastko, przeciętny z Kolejarzem i kiepski z Tucholanką. Trener Paweł Władyczak przetestował 17 zawodników, z czego dwóch to debiutanci w seniorskim składzie klubu znad Debrzynki. Pierwszy to 20-latek Damian Jaworski, który zaczynał sportową przygodę w MKS-ie w sezonie 2013/2014, a dokładnie wiosną tamtej edycji, kiedy to w dwóch ligowych spotkaniach zdobył dwa gole w drużynie juniorów D1 prowadzonej przez Sebastiana Stalkę. Kampania 2014/2015 to z kolei gra w juniorach B szkolonych przez Łukasza Płóciennika, a konkretnie 14 spotkań i jedna bramka. Dalsza piłkarska droga wiodła przez AP Człuchów, a następnie Bałtyk Koszalin. Od ponad roku debrznianin (jego ojciec Krzysztof w latach 1998-2002 rozegrał 73 spotkania w teamie z ul. Sportowej) nie występował na futbolowej arenie, teraz próbuje wznowić aktywność. Drugi nowicjusz to niespełna 18-letni golkiper GTS-u Lipka Szymon Juszkiewicz, który zagrał w dwóch meczach w "Pucharze Lata", z czego w jednym po połowie czasu z weteranem Robertem Rutyną. W potyczce z Kolejarzem doszło do bezprecedensowej sytuacji w historii MKS-u, gdy między słupkami bramki emkaesiaków stali po 20 minut zawodnicy, których datę urodzenia dzieli... 29 lat! O tyle właśnie R. Rutyna jest starszy od Juszkiewicza... Zarazem stał się najstarszym zawodnikiem w dziejach dorosłej ekipy debrznian, gdyż zaliczył mecz mając 46 lat i 262 dni...

Wracając do gier z udziałem gospodarzy. MKS w premierowej potyczce wygrał 4:2 ze Startem. W 10 min. straciliśmy bramkę po strzale Pawła Koniuszka, lecz bardzo szybko debrznianie odwrócili przebieg rywalizacji. Po 60 sekundach indywidualną akcję zakończył strzałem w długi róg, płasko, przy słupku Kacper Bielecki. W 14 min. wcelował na 2:1 Paweł Wegner, a asystował mu Krystian Szostek, który otrzymał dokładną piłkę od Michała Pacholika. W 19 min. już 3:1, a na liście strzelców zameldował się Władyczak. Szostek zagrywał do Bieleckiego, a "Ciapek" podał Władyczakowi, który z bliska sfinalizował atak. Po przerwie szybki gol kontaktowy Krzysztofa Guzowskiego i długo niepewność, czy zespół Władyczaka dowiezie minimalne prowadzenie do końca. Wątpliwości rozwiał sam Władyczak, pakując futbolówkę do siatki w 39. minucie, gdy uderzał Szostek, a jeden z defensorów niefortunnie interweniował i ułatwił tym samym zadanie Władyczakowi.

Drugi występ, z Kolejarzem, okazał się kluczowy dla układu tabeli całego turnieju i... poniekąd również klasyfikacji snajperów. Do 29 min. utrzymywał się bezbramkowy remis i wtedy w narożniku szesnastki sfaulowano Macieja Domańskiego. Arbiter Kamil Grzębowski (w 2000 roku w barwach Kolejarza w roli piłkarza, wówczas ledwie 16-letniego, zanotował występ w letniej imprezie w Grodzie Dzika...) podyktował jedenastkę, której nie zamienił niestety na gola Władyczak (udana obrona Skiby). Mało tego, natychmiast poszła kontra, po której Arndt błyskawicznie trafił na 1:0 i jak się miało później okazać "zamknął" tym uderzeniem ranking strzelców i dodatkowo zapewnił drużynie I miejsce w zawodach.

Ostatni mecz MKS-u, z Tucholanką, niestety najsłabszy w naszym wykonaniu. Przyjezdni dominowali, wyglądali też lepiej fizycznie i bez problemów gładko zwyciężyli 4:1. Honorowego gola zdobył Krzysztof Szawarniak, który zmienił tor lotu piłki przy strzale Martina Romanka i kompletnie zaskoczył tym bramkarza. W drużynie z Tucholi zdecydowanie wyróżniał się Krzysztof Budzyński, który w przekroju całej imprezy zapracował na miano MVP, o czym jednogłośnie zadecydowali trenerzy i sędziowie. Nagrody w trakcie uroczystości podsumowania turnieju wręczał burmistrz Wojciech Kallas. Gmina Debrzno dofinansowała nasz projekt "Aktywni Sportowo 2021", dzięki czemu m.in. mogła dojść do skutku coroczna futbolowa impreza na Stadionie Miejskim.

Serdeczne podziękowania za pomoc w jej organizacji kierujemy w stronę Jerzego Pelowskiego, który jak zwykle znakomicie kierował stoiskiem gastronomicznym.

Wyniki meczów i strzelcy goli:

Kolejarz- Tucholanka 2:1 (1:1)
0:1 Mateusz Materac (11), 1:1 Paweł Arndt (19), 2:1 Paweł Arndt (26)

MKS- Start 4:2 (3:1)
0:1 Paweł Koniuszek (10), 1:1 Kacper Bielecki (11), 2:1 Paweł Wegner (14), 3:1 Paweł Władyczak (19), 3:2 Krzysztof Guzowski (22), 4:2 Paweł Władyczak (39)
MKS: R. Rutyna- Domański (21 D. Jaworski), Mucha, W. Marzec, Lica (21 K. Masternak)- Bielecki (33 P. Klejdysz), Władyczak, Romanek, Pacholik (31 Nykiel)- P. Wegner (27 Szawarniak), Szostek

MKS- Kolejarz 0:1 (0:0)
0:1 Paweł Arndt (30)
MKS: R. Rutyna (21 Juszkiewicz)- Domański (31 D. Jaworski), Mucha, W. Marzec, Lica (21 Nykiel)- Szawarniak (21 Bielecki), Władyczak, Romanek, Pacholik (34 K. Masternak)- P. Wegner (34 P. Klejdysz), Szostek

Tucholanka- Start 1:0 (0:0)
1:0 Krzysztof Budzyński (27)

Kolejarz- Start 3:2 (1:0)