Sędziowie zarobią odrobinę więcej15.12.2021r.
Pomorski Związek Piłki Nożnej uchwałą zarządu pod koniec listopada zatwierdził nowe stawki ekwiwalentów dla arbitrów, obserwatorów oraz delegatów na mecze organizowane w naszym województwie. Spełnił tym samym postulaty środowiska sędziowskiego, które pojawiały się od jakiegoś czasu, dążące do podwyższenia w/w należności.

Argumentacja "sprawiedliwych" była oczywista, tzn. od kilku lat kwoty nie ulegały korektom, a ponadto systematycznie kurczyła się liczba chcących uprawiać tę profesję, mimo organizowanych dość często kursów. To powodowało m.in. kłopoty z obsadami, nie tylko w najniższych klasach rozgrywkowych. Inna sprawa, że "zawdzięczano" to także fatalnemu, nielogicznemu terminarzowi, o czym pisaliśmy przy okazji kabaretu z kolejki poprzedzającej Wszystkich Świętych. Wtedy na siłę "upychano" spotkania jednego dnia, zamiast zwyczajnie pomyśleć i przesunąć ostatnią serię meczów w klasie A i B o tydzień.

Tak czy inaczej, podwyżka nas nie dziwi i choć jest oczywiście obciążeniem dla budżetu klubu, musimy ją przełknąć. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Wiosną MKS rozegra na własnym boisku osiem potyczek o punkty w okręgówce seniorów. Każda z nich to 220 złotych brutto dla arbitra głównego oraz po 180 złotych brutto dla obydwu asystentów. Poprzednio płaciliśmy odpowiednio 200, 165 i 165, co oznacza, iż pojedynczy mecz będzie oznaczał wydatek 50 zł. większy, czyli w całej rundzie rewanżowej to 400 złotych więcej.

W juniorach B1 dotychczasowa opłata to 100 zł. brutto dla sędziego (przyjeżdża jeden), od 1 marca 2022 r. (od tego dnia oficjalnie wejdzie w życie uchwała) trzeba będzie wysupłać 110. Pięć konfrontacji w roli gospodarzy to zatem 50 zł więcej niż dotąd. W juniorach C2 jesienią płaciliśmy 85 zł. dla arbitra za spotkanie, wiosną przekażemy kwotę 15 zł. wyższą, czyli 100 zł. Cztery mecze w fazie rewanżów to łącznie 60 zł. więcej niż do końca roku 2021. Nie drgnęły stawki za prowadzenie turniejów juniorów E1, E2, F1 i F2 (w tych zmaganiach mamy swoje drużyny) i nadal będą wynosić 165 zł. brutto.

Dla niezorientowanych: ekwiwalenty zawierają już koszt dojazdu sędziego na zawody, a więc bez względu na to skąd do Debrzna przybędzie arbiter wysokość opłaty jest zawsze niezmienna. Delegowany na ligowe, czy pucharowe konfrontacje człowiek otrzymuje kwotę netto, a należny podatek odprowadza klub do 20 dnia następnego miesiąca.