Jantaria Pobłocie wycofana z rozgrywek klasy okręgowej!15.09.2022r.
Na wczorajszym posiedzeniu Komisji ds. Rozgrywek Podokręgu Słupskiego Pomorskiego Związku Piłki Nożnej przyjęto do wiadomości pismo Zarządu Klubu Sportowego Jantaria Pobłocie, informujące o wycofaniu się z dalszej gry w klasie okręgowej w sezonie 2022/2023. To mimo wszystko zaskakująca wiadomość, bo chociaż od jakiegoś czasu dość głośno mówiło się o sporych problemach kadrowych drużyny z gminy Główczyce, to jednak chyba niewielu spodziewało się takiego, ostatecznego rozwiązania.

Zgodnie z regulaminem wyniki dotychczasowych spotkań z udziałem Jantarii zostały anulowane i wykreślone z tabeli, w tym wyjazdowa potyczka MKS-u Debrzno w Pobłociu z 14 sierpnia, gdy Czerwono-Niebiescy wygrali 6:3. Podopieczni Pawła Władyczaka stracili więc trzy oczka, ale... nadal zasiadają w fotelu lidera, ponieważ druga w zestawieniu Kaszubia Studzienice także grała już z Jantarią i pokonała tego rywala aż 9:0. Od najbliższej siódmej serii zawsze jeden klub będzie pauzował.

Na naszej stronie internetowej nanieśliśmy stosowne poprawki, wkrótce pobłocianie w ogóle znikną z tabeli, a w terminarzu ich mecze dotąd rozegrane oraz te, które miały się odbyć, zostały opatrzone odpowiednią adnotacją. Przetasowania nastąpią też w klasyfikacji strzelców (będzie to widoczne dopiero po weekendzie 17/18 września, gdyż wymaga kilku zabiegów technicznych), a to dlatego, że zdobyte bramki w konfrontacjach z udziałem Jantarii należy oczywiście wymazać z rankingu.

Warto nadmienić, że w dziejach drużyny seniorów MKS-u Debrzno ta niedawna wyprawa do Pobłocia (wspomniane wyżej 6:3 z 14 sierpnia) jest czwartym meczem, który zaliczymy po korekcie do kategorii "inne". Spotkanie to nie może widnieć w bilansie gier w klasie okręgowej, nie było także towarzyskim, stąd właśnie takie oznaczenie. Podobnie było w edycji 2013/2014, kiedy to w połowie zmagań wycofały się zespoły rezerw Korala Dębnica oraz Pomorza Potęgowo i jesienne zawody MKS-u z tymi przeciwnikami wykreślono z tabeli. Z kolei pierwszy chronologicznie przypadek to "słynne" 1:0 z 28 maja 1995 r. w derbach MKS-u z Czarnymi Czarne w klasie A, który to mecz w budzących do dziś wśród uczestników tamtych wydarzeń niejasnych okolicznościach związkowi działacze anulowali i nakazali powtórkę kilkanaście dni później w... Człuchowie.

Wracając do Jantarii, to szkoda tej ekipy, bo w ostatnich latach na dobre zadomowiła się w okręgówce, prezentując zwykle solidny futbol. Od 2016 roku, a więc momentu, w którym po długiej, trzynastoletniej przerwie zameldowała się na tym szczeblu, zajmowała kolejno dwukrotnie siódmą, a potem jedenastą, szóstą, dziesiątą i ponownie szóstą lokatę w lidze. Ogółem MKS zmierzył się (premiera we wzajemnych kontaktach miała miejsce jesienią 2000 roku) z pobłocianami 19 razy, odnosząc dziesięć zwycięstw, przegrywając sześciokrotnie i trzy razy remisując. Stawką niemal wszystkich potyczek były punkty w okręgówce, jedynie w 2005 roku zespoły zagrały mecz Pucharu Polski.

Ponieważ Jantaria wstępnie zadeklarowała udział w rozgrywkach klasy B od jesieni 2023 roku, pozostaje nam trzymać kciuki za szybką odbudowę drużyny. Spoglądając jeszcze natomiast w kalendarz słupskiej okręgówki wiemy już, że wiosną przyszłego roku MKS wystąpi przed debrzeńską publicznością siedem razy, a nie osiem, gdyż w XIX kolejce (czyli drugiej w rundzie rewanżowej) będziemy pauzować.