Letnia impreza dziewiąty raz dla debrznian26.07.2022r.
MKS Debrzno zwyciężył w XXIV odsłonie turnieju piłki nożnej seniorów o "Puchar Lata". Gospodarze wywalczyli pierwszą lokatę zdobywając łącznie siedem punktów w trzech występach. Mecze w trakcie niedzielnych zawodów mogły się podobać i mimo, iż jak zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy żaden z zespołów nie zaprezentował się w optymalnym składzie (co jest naturalne w okresie letnim) i tak był to ciekawy przedsezonowy sprawdzian, odbywający się w bardzo sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Czerwono-Niebiescy zagrali w 15-osobowym składzie. Nie jest tajemnicą, że największą obecnie zagadkę w kadrze naszego teamu stanowi pozycja golkipera. Między słupkami tym razem trener Paweł Władyczak wypróbował trzech zawodników, tj. Wojciecha Tarasa, Dawida Rudnika i najmłodszego w tym gronie, debiutanta Mateusza Szajgina.

Debrznianie zaczęli bardzo niefortunnie, bo po osiemnastu minutach przegrywali z Brdą Rytel 0:2. Na szczęście w ostatniej akcji I połowy po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niefartownie interweniował Patryk Kosiedowski i dzięki samobójczemu trafieniu odzyskaliśmy w tym meczu kontakt. Tuż po zmianie stron (23 min.) rzutu karnego podyktowanego za faul na nim samym nie wykorzystał Krzysztof Szawarniak. W 34 min. w pełni się zrehabilitował, ładną główką wyrównując na 2:2. Tak zostało, chociaż momentami w drugiej części przewaga drużyny z Grodu Dzika była przygniatająca.

W drugim występie wygraliśmy 3:2 z GLKS-em Wysoka. Dwukrotny w przeszłości triumfator turnieju (2004 i 2015 rok) był najsłabszą ekipą zawodów. Na bramkę Szawarniaka w 19 min. (podawał Władyczak) rywale odpowiedzieli po zmianie stron (24 min.), lecz szybko wróciliśmy do kontroli nad przebiegiem spotkania po trafieniu Wojciecha Marca z 26. minuty. Potem był jeszcze samobójczy gol Aleksandra Januzika (38 min.) i delikatny retusz rezultatu za sprawą grającego szkoleniowca GLKS-u Michała Szalskiego, który był w składzie swojej drużyny... także przed osiemnastoma i siedmioma laty.

Tak się złożyło, że szósty mecz turnieju to było zarazem starcie o pierwszą lokatę. Debrznianie otworzyli wynik dopiero po przerwie, kiedy to pięknym strzałem z dystansu popisał się Kamil Masternak. Na 1:1 wcelował w 34 min. Krystian Wypchło, skwapliwie korzystając z prostego błędu naszej defensywy. Wkrótce w świetnym stylu ripostował najlepszy zawodnik MKS-u tego dnia Michał Kawczak, ustalając rezultat w 36 min. na 2:1. W ten sposób ekipa z ul. Sportowej dziewiąty raz wygrała letnią imprezę. Poprzednio zdarzyło się to w 1999, 2002, 2003, 2005, 2006, 2013, 2014 i 2019 roku.

Wyróżnienia indywidualne przypadły Damianowi Wrukowi (Iskra- najlepszy bramkarz), Otarowi Tedoradze (Brda - MVP) oraz debrznianinowi Krzysztofowi Szawarniakowi, którego dorobek wystarczył do strzeleckiej korony. W tym trzecim przypadku nie obyło się jednak bez dodatkowych emocji, ponieważ "Szuwar", Tedoradze oraz Wypchło mieli po dwie bramki i o tym do kogo powędruje statuetka dla najlepszego snajpera rozstrzygnął konkurs jedenastek, trwający... jedenaście (!!!) serii. Wypchło odpadł po trzeciej, a Szawarniak i Tedoradze potrzebowali kolejnych ośmiu, aby wyłonić triumfatora. Najskuteczniejszy zawodnik słupskiej okręgówki w edycji 2021/2022 to już dziesiąty piłkarz naszego klubu, który zgarnął tę nagrodę w letnich zawodach. Wcześniej uczynili to Krzysztof Borkowski, Andrzej Koroś, Leszek Beger, Radosław Wójtowicz, Mirosław Kisełyczka, Patryk Klejdysz, Bartłomiej Rutyna (dwukrotnie!), Paweł Wegner i Kamil Masternak.

Dziękujemy za pomoc w organizacji przedsięwzięcia Jerzemu Pelowskiemu (gastronomia) oraz Szymonowi Nowakowi (opieka medyczna). Turniej zrealizowaliśmy w ramach zadania publicznego "Na sportowo to różnorodnie, przyjemnie i zdrowo- 2022", dofinansowanego przez Gminę Debrzno.

Wyniki meczów i strzelcy goli:

MKS- Brda 2:2 (1:2)
0:1 Maciej Bruski (13), 0:2 Otar Tedoradze (18), 1:2 Patryk Kosiedowski (20-s), 2:2 Krzysztof Szawarniak (34)
MKS: W. Taras (21 Mat. Szajgin)- K. Masternak (35 Walkiewicz), W. Marzec, Kawczak, Borucki- Bielecki, Władyczak, Sz. Malmon (29 Góra), Pacholik- Szawarniak, K. Dudzic (21 Lange)

Iskra- GLKS 3:0 (2:0)
1:0 Mateusz Massel (2), 2:0 Marcin Zaorski (9-k), 3:0 Bartłomiej Cichoń (37)

Brda- Iskra 0:1 (0:1)
0:1 Krystian Wypchło (19)

MKS- GLKS 3:2 (1:0)
1:0 Krzysztof Szawarniak (19), 1:1 Kacper Karnowski (24), 2:1 Wojciech Marzec (26), 3:1 Aleksander Januzik (38-s), 3;2 Michał Szalski (40)
MKS: Rudnik (21 W. Taras)- K. Masternak (21 Lange), W. Marzec, Kawczak, Borucki- Bielecki (34 Walkiewicz), Władyczak, Sz. Malmon, Pacholik- Szawarniak, K. Dudzic (30 Góra)

Brda- GLKS 4:0 (1;0)