Monika Turtoń i Marcin Ryś triumfatorami "Dzikiego Szaleństwa..."05.10.2022r.
Piątą odsłonę wyścigu MTB "Dzikie Szaleństwo Ziemi Debrzeńskiej" czas podsumować... Na fantastycznej "ścieżce" wokół jeziora "Żuczek" wyznaczonej, przygotowanej i skrupulatnie doglądanej praktycznie przez cały rok przez propagatorów kolarstwa w Debrznie Ryszarda Chruta i Grzegorza Bednarczyka ścigało się dokładnie 80 zawodników z pięciu województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego. Dystans 37,5 km (pięć okrążeń) ukończyło 63 mężczyzn, z kolei w gronie kobiet (trzy kółka, czyli około 22,5 km) na mecie zameldowało się dziewięć zawodniczek.

To impreza dla każdego miłośnika cyklistyki, zarówno bardziej zaawansowanego technicznie, jak i zupełnego amatora. Tutaj praktycznie każdy mógł czuć się zwycięzcą, pokonując w miarę swoich aktualnych możliwości malowniczą, ciekawą, naszpikowaną trudnościami, ale przez to atrakcyjną trasę. W obydwu kategoriach czołówka ukształtowała się już na pierwszym kółku. Od startu przewodził stawce późniejszy triumfator Marcin Ryś przed Tomaszem Repińskim i sukcesywnie zwiększał przewagę. Najbardziej frapujący bój toczyli o miejsce na najniższym stopniu podium Paweł Żywicki i Marcin Pastusiak. Długo opierał się atakom konkurenta Pastusiak, lecz koniec końców to Żywicki zajął trzecią pozycję i... jako jedyny obronił lokatę na pudle z ubiegłego roku (wówczas był drugi). Wśród przedstawicielek płci pięknej także od pierwszych minut wyścigu na prowadzeniu była Monika Turtoń i bez większych problemów "dowiozła" wygraną do finiszu. Dzielnie poczynały sobie za nią Monika Klupś i Agnieszka Żywicka, które zgarnęły drugie i trzecie miejsce.

Organizatorem całości było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Gminy Debrzno (biuro zawodów prowadziły Leona Chrut i Arleta Olszak), a współorganizatorami stali i sprawdzeni partnerzy, czyli Gmina Debrzno, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki, Liga Obrony Kraju koło w Debrznie, Ochotnicza Straż Pożarna, Polski Związek Wędkarski koło w Debrznie i Policja Człuchów. Nie sposób zapomnieć o licznych wolontariuszach, dzięki którym kolarze wręcz cmokali z zachwytu nad zawartością "strefy bufetu", gdzie mogli się posilić m.in. wyśmienitymi pierogami (dzieło nieocenionych "Słupianek"), żurkiem, ciastem, napić kawy czy herbaty, a wszystkim "zarządzały" promiennie uśmiechnięte panie z obsługi w towarzystwie Jakuba Szyszki.

Sponsorami przedsięwzięcia byli: Biuro Rachunkowe Leona Chrut, sieć Netto oddział Szczecin (przedstawiciel Arkadiusz Bednarczyk), NZOZ "Puchatek" Człuchów, Grawerowanie 3D Szczecin (piękne nagrody i gadżety), Good Valley Przechlewo, Arleta Olszak i nasz Miejski Klub Sportowy Debrzno (fundator suwenirów dla trójki miejscowych zawodników).

Za pomiar czasu odpowiadała kolejny raz firma INET Technology Piotra i Mariusza Kołodziejczyk z Białogardu, a Damian Dębecki i współpracownicy (Auxilium Ratownictwo Medyczne z Koronowa) czuwali nad zdrowiem kolarzy i w dwóch przypadkach dość poważnych urazów zawodników ich pomoc była niezbędna.

Nie zabrakło jak zawsze istotnej otoczki medialnej. Z mikrofonem szalał znany już dobrze na ziemi debrzeńskiej z wcześniejszych wyścigów Przemysław "Chabas" Chabasiński, z którym współpracował Sebastian Michno, natomiast piękne fotki to dzieło Dariusza Staneckiego, a oprawę muzyczną tradycyjnie zapewnił Andrzej Cisoń.

Liczne nagrody i upominki wręczyli: burmistrz Debrzna Wojciech Kallas, prezes SPGD Leona Chrut, Ryszard Chrut, Grzegorz Bednarczyk, Arleta Olszak oraz reprezentująca Good Valley Przechlewo Beata Baczyńska.

Zawody bez dwóch zdań możemy uznać za bardzo udane, o czym świadczą liczne, niezwykle pozytywne sygnały od samych uczestników, a to ich opinia jest zawsze kluczowa. Klimat, atmosfera, trasa, zaangażowanie wielu osób, a do tego interesująca rywalizacja pasjonatów kolarstwa to jest to, co wszyscy organizatorzy lubią najbardziej i tak właśnie było w niedzielę 2 października nad "Żuczkiem"!

OPEN KOBIETY

1. Monika Turtoń (Gryfino)
2. Monika Klupś (Jastrowie)
3. Agnieszka Żywicka (Studzienice)