Echa transferowego okienka (4) - Szymon Maza w Lechu Poznań16.11.2022r.
Kontynuujemy cykl artykułów o zawodnikach, którzy w przeszłości (bliższej lub dalszej) reprezentowali barwy MKS-u Debrzno, a w letniej przerwie zmienili klub i odnajdują się w nowym środowisku. Dziś Szymon Maza, wychowanek Czerwono-Niebieskich, w minionych dwóch sezonach (2020/2021 oraz 2021/2022) piłkarz złotowskiej Sparty, natomiast od trzech miesięcy przywdziewający koszulkę Lecha Poznań.

Piszemy o tym akurat w momencie, gdy 17-letni futbolista świetnie zaprezentował się w końcówce niedawnego meczu Centralnej Ligi Juniorów U-19 w Białymstoku z tamtejszą Jagiellonią, ustalając w 87 min. wynik bardzo ważnej dla układu tabeli konfrontacji na 4:2 dla lechitów. Warto dodać, że do przerwy gospodarze prowadzili 2:1, a taki rezultat utrzymywał się aż do 79. minuty. Poznaniacy zdołali jednak w ciągu niespełna dziesięciu minut odwrócić całkowicie losy meczu, do czego walnie przyczynił się m.in. właśnie Maza. To drugie trafienie Szymona w bieżącym sezonie w CLJ-otce, a trzeba nadmienić, iż pierwsze także miało swój olbrzymi ciężar gatunkowy. 10 września zdobył bowiem w 90. minucie gola dającego Lechowi remis w wyjazdowym spotkaniu z Rakowem Częstochowa.

Przypomnijmy, iż "Mazi" na swoim pierwszym treningu w Akademii Piłkarskiej MKS-u pojawił się późną jesienią 2012 roku, w wieku siedmiu lat. Z kolei od 2014 r. aż do końca sezonu 2019/2020, czyli de facto do półmetka tamtej kampanii (przerwanej przez pandemię koronawirusa), grał na chwałę ekipy z Grodu Dzika, strzelając w lidze aż 125 goli w 77 występach (turnieje + mecze). Ponieważ w kolejnej edycji (2020/2021) MKS nie posiadał zespołu w jego kategorii wiekowej, piłkarz skierował swoje kroki do Złotowa. Tam szybko zaaklimatyzował się w drużynie juniorów, a po ukończeniu szesnastego roku życia otrzymywał również często szansę wykazania się w dorosłym teamie Sparty. Później były udane sprawdziany w Lechu i transfer, o którym teraz wspominamy.

Trzymamy kciuki za Szymona, tak jak za wielu innych piłkarzy wywodzących się z MKS-u, którzy obecnie występują w większych, silniejszych ośrodkach futbolowych. Szczere gratulacje dla zawodnika, wszystkich trenerów, jacy dotąd przyczynili się do postępów na jego sportowej drodze oraz (co równie ważne, a może i najistotniejsze) Rodziców, bez których znaczącej pomocy właściwie żaden młody sportowiec nie może się harmonijnie rozwijać.