Czerwono-Niebiescy pierwsi w lipcowych zawodach30.07.2023r.
MKS Debrzno dziesiąty raz w historii wygrał tradycyjny "Puchar Lata"! Podopieczni Krzysztofa Dudzica po trzech zupełnie nieudanych grach kontrolnych zanotowali nareszcie lepszy występ, zwyciężając w jubileuszowej XXV edycji imprezy, której początek datujemy na 1999 rok. Turniej możemy uznać za udany, kibice obejrzeli sześć interesujących spotkań, nie było wyraźnych liderów rywalizacji, ani zdecydowanie najsłabszej drużyny i także dlatego było ciekawie.

Emkaesiacy zaprezentowali się w 17-osobowym składzie, przy czym Sebastian Karowski i Szymon Szlaga zaliczyli jedynie premierowy mecz z Gromem Więcbork, natomiast Krzysztof Szawarniak dotarł na stadion na II połowę naszej trzeciej potyczki, z Polonią Jastrowie.

Rozpoczęliśmy od wygranej 4:1 z Gromem. Dość szybko trafił do bramki Paweł Władyczak, wykorzystując błędy defensywy rywali w zamieszaniu podbramkowym. Pod koniec I części potyczki podwyższył na 2:0 Michał Pacholik, a asystował Szymon Malmon. Przeciwnicy zdobyli po przerwie kontaktowego gola i długo wynik był sprawą otwartą, ale na szczęście wszystko wyjaśnił w 38 i 39 min. Sz. Malmon, a jego dublet był możliwy także dzięki dobrym zagraniom Władyczaka i Pacholika.

Druga konfrontacja debrznian, z Tęczą Brusy, okazała się też zwycięską. Do przerwy było bezbramkowo, ale zaraz po zmianie stron szybciutko uzyskaliśmy przewagę i udokumentowaliśmy to dwoma golami. Najpierw w 22 min. na liście strzelców zameldował się Sz. Malmon po ładnym zagraniu od Władyczaka, którego z kolei dokładnym podaniem obsłużył Wojciech Marzec. Dwie minuty później zrobiło się już 2:0, gdy zaczął Kamil Masternak, podawał Sz. Malmon, a całość sfinalizował z dużym spokojem Władyczak. Bruszanie ripostowali w 39 min. bramką Maksymiliana Szewczuka, jednak było to za mało, aby odmienić losy tego starcia.

Trzeci występ teamu z ul. Sportowej nieudany. MKS miał zapewnioną wygraną w turnieju i źle wszedł w spotkanie z Polonią. Rezultat otworzył dla przyjezdnych Nigeryjczyk Suluka Wealthfront Kareem. Ten sam piłkarz zdobył drugiego gola w 22. minucie. Wprawdzie Szawarniak w 33 min. ładną główką odrobił część strat, lecz nadzieje na korzystne rozstrzygnięcie szybko zostały rozwiane, gdyż w odstępie czterech minut Dorian Jarosz dwa razy pokonał Mateusza Szajgina.

Pierwszy raz w dziejach "Pucharu Lata" odnotowaliśmy sytuację, że miejsce drugie zajęły ex aequo dwa zespoły, w tym przypadku Polonia i Tęcza. W ich bezpośrednim spotkaniu padł remis, a dorobek punktowy i bramkowy z całych zawodów także był identyczny. Podobnie jak rok temu o tytule najlepszego snajpera decydowały ponadprogramowe rzuty karne. Bronił je golkiper Gromu Kacper Kośmider, strzelali Szewczuk, Sz. Malmon i Suluka Wealthfront Kareem, mający po 3 bramki. Najpierw odpadł z rywalizacji Szewczuk, a w drugiej serii wykorzystał jedenastkę Suluka Wealthfront Kareem, podczas gdy nie udała się ta sztuka piłkarzowi MKS-u. Sz. Malmon i tak mógł być jednak zadowolony, bo głosami trenerów i sędziów został uznany MVP imprezy, stając się tym samym szóstym zawodnikiem Czerwono-Niebieskich z tą nagrodą, po Krzysztofie Borkowskim (1999), Radosławie Petreckim (2003), Mirosławie Kisełyczce (2005), Pawle Władyczaku (2009) i Sebastianie Stalce (2014). Najlepszym bramkarzem obwołano Mateusza Żakowskiego (Tęcza) i tu też wyjątkowy wpis do annałów turnieju, ponieważ futbolista z Brus jest dopiero drugim golkiperem w historii "Pucharu Lata" powtórnie wyróżnionym tą nagrodą (poprzednio w 2018 roku). Więcej triumfów w tej kategorii zanotował jedynie Sławomir Słonka (w 2009 r. w barwach Jedności Zakrzewo oraz w 2016 r. i 2020 r. w MKS-ie!).

Nagrody w postaci pucharów, statuetek i upominków przygotowanych przez Promocję Gminy Debrzno wręczył burmistrz Wojciech Kallas. Dziękujemy za pomoc w obsłudze imprezy Jerzemu Pelowskiemu (grill) i Jakubowi Majkowskiemu (opieka medyczna).

Turniej zorganizowaliśmy w ramach realizacji przez MKS zadania publicznego z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu pn. "Sport dla każdego - Debrzno 2023" dofinansowanego przez Gminę Debrzno.

Wyniki meczów i strzelcy goli:

MKS- Grom 4:1 (2:0)
1:0 Paweł Władyczak (6), 2:0 Michał Pacholik (18), 2:1 Dominik Łoś (26), 3:1 Szymon Malmon (38), 4:1 Szymon Malmon (39)
MKS: Mat. Szajgin- Lica (21 Mucha), Borucki (29 Kawczak), Stryszyk (32 Marczak), Lange- K. Masternak (21 Nykiel), Władyczak, W. Marzec, Szlaga, Pacholik- Sz. Malmon (28 Karowski)

Tęcza- Polonia 1:1 (0:0)
0:1 Suluka Wealthfront Kareem (32), 1:1 Maksymilian Szewczuk (39)

MKS- Tęcza 2:1 (0:0)
1:0 Szymon Malmon (22), 2:0 Paweł Władyczak (24), 2:1 Maksymilian Szewczuk (39)
MKS: Mat. Szajgin- Lica (21 K. Masternak), Borucki, Stryszyk, Lange- Kawczak (21 Nykiel), Władyczak, Mucha (27 Marczak), W. Marzec, Pacholik- Sz. Malmon

Grom- Polonia 1:0 (0:0)
1:0 Kamil Adamski (28)

MKS- Polonia 1:4 (0:1)