Duet z Bytovii i "Maryna"30.12.2023r.
758 goli strzelili piłkarze biegający po boiskach słupskiej klasy okręgowej seniorów jesienią 2023 roku. Biorąc pod uwagę, że rozegrano 153 mecze średnia bramek na jedno spotkanie wyniosła 4,95, a zatem jest dużo więcej niż przyzwoita. Na snajperskiej liście zameldowało się w tym okresie 204 zawodników. Najwięcej w Gryfie II Słupsk (15) oraz Jantarze Ustka, Kaszubii Studzienice i Piaście Człuchów (po 14). Na końcu tego drużynowego zestawienia są natomiast Czarni Czarne, dla których tylko sześciu piłkarzy trafiało do siatki. Z kolei na korzyść MKS-u Debrzno gole zdobywało trzynastu futbolistów.

Najwięcej bramek padło w czternastej kolejce (59), najmniej (zaledwie 26) w szesnastej. Gospodarze uzyskali 454 trafienia, goście sporo mniej, bo 304. Ci pierwsi byli skuteczniejsi w dwunastu seriach, przyjezdni w pięciu. 84 mecze zakończyły się triumfem miejscowych, 52 gości, a tylko w 17 przypadkach odnotowaliśmy remisy. Jedynie dwukrotnie ligowe zawody finalizowano bezbramkowym podziałem punktów. Było tak w potyczkach Jantara z Garbarnią Kępice (6. seria) i Gryfa II z Unisonem Machowino (15). Cztery razy mistrzowskie konfrontacje przyniosły rezultaty dwucyfrowe. W drugim weekendzie okręgówki Bytovia Bytów rozgromiła Garbarnię 10:0, w trzecim Sokół Wyczechy też 10:0 pokonał Unison, w siódmym MKS zwyciężył Grom Nakla 12:2, a w czternastym Bytovia odprawiła Gryfa II w stosunku 10:3.

Sędziowie zapisali w protokołach jedenaście goli samobójczych. Największym beneficjentem takich bramek była ekipa Piasta (trzy zdobycze po strzałach rywali), dwa trafienia zyskały w ten sposób drużyny KS Damnica i Sokoła, po jednym Pomorza Potęgowo, Gromu, Gryfa II i Poloneza Bobrowniki. A pechowcy? Otóż zespoły KS Damnica, Myśliwca Tuchomie i... MKS-u po dwa razy zdobywały bramki samobójcze, raz ta przykrość dotknęła Piasta, Skotawię Dębnica Kaszubska, Czarnych, Poloneza i Bytovię.

Poniżej prezentujemy (w innej formie niż to przez wiele lat było praktykowane na naszej stronie internetowej) klasyfikację strzelców okręgówki. Problemy natury technicznej spowodowały, że nie mieliśmy możliwości uzupełniać rankingu z tygodnia na tydzień i tym samym nie widniał on (i nadal nie widnieje) pod tabelą ligową, ale chociaż w takiej, nieco innej niż tradycyjnie formie przedstawiamy go teraz, po zakończeniu rundy. Jak łatwo zauważyć tercet liderów listy "goleadorów" wypracował już znaczącą przewagę nad "grupą pościgową". Czy Artur Rzepiński i Adam Gross (obaj Bytovia) oraz Mariusz "Maryna" Mikołajczyk (Pomorze) faktycznie tylko między sobą rozstrzygną wyścig po strzelecką koronę w dalszej części kampanii 2023/2024? Jest to wielce prawdopodobne... My niejako na pocieszenie słabej rundy emkaesiaków radujemy się z rekordowego osiągnięcia (zarówno w skali rundy jesiennej trwającej edycji, jak i całej historii seniorskiego zespołu Czerwono-Niebieskich!), a mianowicie ośmiu (sic!) goli zdobytych w jednym meczu przez Szymona Malmona, który pod tym względem zdystansował bezapelacyjnie resztę piłkarzy w okręgówce na ziemi słupskiej.

Klasyfikacja strzelców na półmetku sezonu 2023/2024

24- Artur Rzepiński (Bytovia)
23- Adam Gross (Bytovia), Mariusz Mikołajczyk (Pomorze)
17- Łukasz Kościan (Sokół), Maciej Kuczkowski (Dolina), Szymon Malmon (MKS)