Pogrom w Tucholi18.02.2024r.
Fatalnie wypadł zespół seniorów MKS-u w drugim sparingowym meczu tej zimy, w którym na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Tucholi mieliśmy za przeciwnika przedstawiciela kujawsko-pomorskiej klasy okręgowej Rawys Raciąż. Ulegliśmy temu rywalowi aż 0:10, ustępując zdecydowanie, zwłaszcza w drugiej połowie spotkania.

Trener Krzysztof Dudzic mógł tego dnia liczyć na czternastkę podopiecznych, w tym Krzysztofa Szawarniaka, spieszącego się na mecz po zakończeniu obowiązków zawodowych w Bydgoszczy. Drużynę Rawysa od niedawna prowadzi chojniczanin Andrzej Borowski, co od razu spowodowało przejście do tego klubu grona zawodników z przeszłością w Chojniczance, w tym... wychowanka MKS-u Kamila Janke, który po ponad czterech latach spędzonych w Grodzie Tura wiosną powalczy w barwach raciążan.

Trudno o optymizm w kontekście ligi po takim wystepie, jak niedzielny. O ile przez pierwsze dwadzieścia minut mogliśmy mówić o w miarę wyrównanej walce (choć inicjatywa należała od początku do Rawysa), to potem dominacja rywali była niepodważalna. W 4 min. pokazał się Krystian Szostek, ale jego mocny strzał z dystansu był niecelny. W 14 min. groźnie pod bramką Mateusza Szajgina. Uderzenie zza szesnastki mogło sprawić problemy naszemu golkiperowi, lecz futbolówka po rykoszecie od Sebastiana Stalki wyszła na rzut rożny. Z kolei w 20 min. Mateusz wybronił kąśliwą próbę z ostrego kąta. W 23 min. przegrywaliśmy jednak 0:1, gdy po kornerze nogę skutecznie dołożył z bliska Tomasz Prusaczyk.

Mat. Szajgin przeżywał między słupkami trudne chwile, gdyż w 25, 27 i 30 min. musiał interweniować po uderzeniach z niewielkiej odległości. Wtedy jeszcze uniknęliśmy strat, ale w 33 min. padła druga bramka. Świetnie uwolnił się spod opieki na skrzydle Dominik Rybacki i sfinalizował całość strzałem przy słupku. W 37 min. arbiter Mariusz Hoppe odgwizdał rzut karny po faulu Błażeja Boruckiego. Mateusz Remiszka po chwili podwyższył na 3:0. Do przerwy zanotowaliśmy ponadto dość kuriozalną sytuację z 42. minuty, kiedy to po wolnym piłka trafiła w poprzeczkę, po dobitce znowu w poprzeczkę, następnie w słupek, aż jeden z piłkarzy Rawysa spudłował przy trzeciej poprawce...

W 54 min. oddaliśmy pierwszy celny strzał (Szawarniak z wolnego). Za moment Rybacki wcelował na 4:0. W 57 i 61 min. powinny paść gole dla MKS-u. Najpierw po zagraniu Huberta Lange, rajdzie Szostka i wyłożeniu piłki Michałowi Pacholikowi, "Kołek" został zablokowany w polu karnym, a "gała" powędrowała do Bartłomieja Licy, który uderzył ponad bramką. W drugiej sytuacji Sebastian Stalka uruchomił prostopadłym zagraniem Szostka, lecz napastnik debrzeński przegrał starcie z bramkarzem.

Na tym skończyły się pozytywne akcenty w grze emkaesiaków. W 62 min. drugi karny, tym razem za przewinienie Mat. Szajgina. Piątą bramkę zdobył po chwili Rybacki. Koszmarnie wyglądało końcowe dwadzieścia minut... W 72 min. gol Jakuba Gąsiorowskiego, w 75 min. Marcina Kursa, w 79 min. Remiszki, w 81 min. ponownie Remiszki i na finiszu (88 min.) znowu Remiszki, który klasycznego hat tricka skompletował w niespełna dziesięć minut... Wyglądaliśmy słabo fizycznie, piłkarsko i mentalnie, co nie dziwi, biorąc pod uwagę bardzo niekorzystnie układające się zawody. Mimo wszystko mogło paść honorowe trafienie, bo najpierw w 64 min. po składnej akcji nie wykorzystał dogodnej sposobności Szawarniak, a w 88 min. "Szuwar" nieznacznie pomylił się główkując z paru metrów.

Cóż, do ligi niespełna dwa tygodnie i jeden sparing. Rozegramy go z Tucholanką w Tucholi w sobotę 24 lutego w samo południe.

MKS Debrzno- Rawys Raciąż 0:10 (0:3)

0:1 Tomasz Prusaczyk (23)
0:2 Dominik Rybacki (33)
0:3 Mateusz Remiszka (37-k)